KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Pamiętny Engelberg. Sędziowie skrzywdzili Adama Małysza i zabrali mu zwycięstwo

Zanim Polacy zaczęli kolekcjonować podia w Engelbergu, szwajcarska skocznia kojarzyła się z wielkim przekrętem sprzed lat. Sędziowie ulegli sugestiom niemieckiego trenera i w sezonie 2001/02 roku odebrali Adamowi Małyszowi zwycięstwo.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Adam Małysz skacze po olimpijskie srebro w Vancouver Newspix / Jerzy Kleszcz / Newspix.pl / Na zdjęciu: Adam Małysz skacze po olimpijskie srebro w Vancouver
Dokładnie 17 lat temu, 15 grudnia 2001 roku, odbył się jeden z najbardziej kontrowersyjnych konkursów w historii Pucharu Świata. Nie istniały wówczas przeliczniki za wiatr, zdecydowanie najdalsze loty w przyzwoitym stylu zapewniały zwycięstwo. Jak to zatem możliwe, że Adam Małysz zajął dopiero czwarte miejsce, skacząc łącznie 2,5 metra dalej od triumfatora?

Konkurs odbywał się w czasach apogeum "małyszomanii", więc miliony z niedowierzaniem spoglądały na wyniki. Polak atakował z trzeciej lokaty i wydawało się, że kapitalnym skoku (135,5 m) musi wygrać, bo na górze pozostali tylko nieopierzeni Veli-Matti Lindstroem i Stephan Hocke. Małysz po swojej próbie był jednak dopiero trzeci. Z niewiadomych względów sędziowie wystawili bardzo niskie noty, jak za klapnięcie na obie nogi. Wprawdzie dominator Pucharu Świata nie należał do najlepszych stylistów w stawce, ale lądowanie wykonał co najmniej poprawnie, a na pewno nie na tyle źle, by oceniać je na 17 pkt. Wymowne spojrzenie i mina Apoloniusza Tajnera zdradzały wszystko.

Ze zwycięzcą, 18-letnim Hocke, przegrał o 1,5 pkt, mimo znacznie lepszych rezultatów. Drugi był Sven Hannawald, o 0,2 pkt przed Małyszem. Prawda wyszła na jaw po latach. - Stojący na wieży sędziowskiej trener Niemców po moim skoku krzyknął "ohne telemark", czyli "bez telemarku". Mimo że zrobiłem telemark przy lądowaniu, to sędziowie zasugerowali się tym okrzykiem i dostałem bardzo niskie noty za brak tego elementu wykończenia - napisał niegdyś Małysz na swoim profilu na Facebooku.

Skok jest dostępny w internecie. Z jakiejkolwiek strony spojrzeć, sędziowie po prostu ograbili Orła z Wisły ze zwycięstwa. Polak był wtedy w fenomenalnej dyspozycji, na początku sezonu 2001/02 wygrywał jak chciał. Dzień później nie dał rywalom szans.

To było jego jedyne zwycięstwo w Szwajcarii. W 2010 roku zabrakło naprawdę niewiele, choć okoliczności znowu wywołały dyskusje. Małysz prowadził po pierwszej serii z niewielką przewagą nad Thomasem Morgensternem. Zamek w kombinezonie konkurenta zaciął się przed drugą serii i Austriak nie mógł oddać skoku w swoim czasie. W drodze wyjątku - zgodnie z duchem fair play - na belkę wszedł Polak i pomimo trudnych warunków objął prowadzenie. Morgensternowi powiało zdecydowanie lepiej i pierwsze miejsce padło jego łupem.

ZOBACZ WIDEO Andreas Goldberger docenił Piotra Żyłę. "Skacze na wysokim poziomie"

- Uparłem się, że chcę tak zrobić. Szybko zebrało się jury zawodów i pozwolono mi zmienić kolejność startu. Oddałem niezły skok, lecz warunki nie były idealne. Chwilę później "Morgi" miał je o wiele lepsze i wygrał ze mną - tłumaczył.

W tym przypadku Austriak był po prostu lepszy, kilka lat wcześniej karygodna pomyłka sędziów zabrała zasłużony triumf. Ten, którego zabrakło do złamania magicznej bariery 40 zwycięstw w Pucharze Świata. Jedynie Gregor Schlierenzauer i Matti Nykanen mogą poszczycić się takim osiągnięciem.

Sobotni konkurs w Engelbergu rozpocznie się o godzinie 16.00.

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Czy pamiętasz konkurs z Engelbergu z 2001 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (13)
 • Maciej Stoinski Zgłoś komentarz
  Najlepszy nasz skoczek Adam takiego już nie będziemy mieć ! Z taką parą na progu
  • art-e Zgłoś komentarz
   W naszym kraju poczucie uczciwości i sprawiedliwości jest tak szeroko rozwinięte, rozpowszechnione i przestrzegane, że już wielokrotnie przy przeróżnych imprezach sportowych, czy to
   Czytaj całość
   piłka nożna, ręczna, siatkowa a nawet cytowane tu skoki narciarskie, sędziowie gwiżdżą i sędziują przeciwko naszym zawodnikom. Miało to już miejsce wielokrotnie przy wielu imprezach międzynarodowych i jest to swoisty fonemem na skalę światową, gdzie gospodarzą zawsze "ściany pomagają", tylko u nas jest odwrotnie, ale to przyczynek do zupełnie innej dyskusji.
   • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
    I po co o tym pisać? Czemu to ma służyć? Podważaniu decyzji sędziów podczas obecnych konkursów? Agresji w stosunku do sędziów? A może budowaniu przekonania, że nasi skoczkowie zawsze
    Czytaj całość
    są najlepsi na świecie? Tak mogą się zachowywać zwykli internetowi hejterzy ale nie dziennikarze sportowi. Wstyd, pismaku!
    • Palma Zgłoś komentarz
     To była wina Tuska
     • Popielarski Zgłoś komentarz
      Sędziowie to tez tylko ludzie...którzy są przekupni....To Niemiecki związek i Niemieckie firmy sponsorują większość imprez SK ..i jak widać to oni decydują kto ma wygrywać !!
      • Krzysztof Marcin Zgłoś komentarz
       Kretyńskim Polakom zawsze wiatr w oczy i cały świat się przeciwko nim sprzysiągł.
       • Adrian Nairda Zgłoś komentarz
        Miliony patrzyło? Czy mam czytać dalej, jeśli już na początku widzę, że autor od pługa oderwany?
        • oldtimer Zgłoś komentarz
         A wystarczyło aby Tajner krzyknął Hände hoch . Szkop podniósł by ręce i Adam by wygrał :)
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×