Skoki narciarskie. Raw Air 2020 w Lillehammer: niespodziewany zwycięzca prologu, sześciu Polaków awansowało do konkursu

Sześciu Polaków zakwalifikowało się do konkursu turnieju Raw Air 2020 w Lillehammer. Prolog wygrał Robin Pedersen. W drugiej dziesiątce znaleźli się Kamil Stoch i Maciej Kot.

Piotr Ziemka
Kamil Stoch Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Z szóstym numerem w eliminacjach zaprezentował się Paweł WąsekTrzeci zawodnik niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Lahti uzyskał na obiekcie Lysgårdsbakken (HS 140) 123 metry i został liderem z dorobkiem 101,3 punktu. W kwalifikacjach rywalizowało 66 skoczków. Po występach siedemnastu z nich, Wąsek nadal prowadził. Oznaczało to, że jako pierwszy zakwalifikował się do konkursu.

Awansu nie uzyskał Aleksander Zniszczoł. 26-letni Polak w słabym stylu (noty 14 i 14,5 punktu) miał 93 metry i został sklasyfikowany na 66., ostatnim miejscu. Setnego metra nie przekroczył jeszcze tylko Matthew Soukup.

130,5 metra osiągnął Maciej Kot. Triumfator dwóch lutowych konkursów Pucharu Kontynentalnego, znalazł się na czele ze zdobyczą 118,3 punktu.

Czterdziestu uczestników prologu startowało z dziesiątej belki. Tuż po tym jak 140 metrów skoczył Robin Pedersen - piąty zawodnik poniedziałkowego konkursu w Lillehammer - obniżono rozbieg o jeden stopień.

Pedersen pozostał na czele do końca. Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch, który miał trzynasty wynik eliminacji. Kot ostatecznie zajął siedemnastą lokatę. Trzydziesty był Piotr Żyła, 31. Wąsek, 32. Jakub Wolny, a 35. Dawid Kubacki.

Przodownictwo w klasyfikacji łącznej Raw Air objął drugi podczas kwalifikacji Stephan Leyhe. Piąty w tym turnieju jest Stoch, drugi Marius Lindvik, trzeci Robert Johansson, czwarty Stefan Kraft.

Początek konkursu zaplanowano na godzinę siedemnastą.