PK w Engelbergu. Triumf Steinera, dwóch Polaków w czołówce

Maximilian Steiner triumfował w poniedziałkowym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu. W czołowej siódemce znalazło się dwóch reprezentantów Polski.

PS
Paweł Wąsek Expa/Newspix.pl / Mateusz Mieczynski / Na zdjęciu: Paweł Wąsek
Niedziela była bardzo udanym dniem dla reprezentacji Polski biorącej udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu. Na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Wolny, w pierwszej dziesiątce znalazł się Paweł Wąsek, a tuż za nią Tomasz Pilch. Poniedziałek również rozpoczął się bardzo dobrze, bo Wąsek uzyskał najwyższą notę w serii próbnej przed drugim konkursem.

Po pierwszej serii poniedziałkowych zmagań to właśnie Wąsek był najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. 130 metrów pozwoliło mu zajmować czwarte miejsce. Wolny wylądował 1,5 metra bliżej od niego i zamykał pierwszą dziesiątkę, w której - oprócz Biało-Czerwonych - byli tylko reprezentanci Słowenii i Austrii. Na półmetku prowadził Tilen Bartol (135 m), przed Maximilianem Steinerem (135 m) i Manuelem Fettnerem (134 m). Wąsek do lidera tracił dokładnie pięć punktów.

Do drugiej serii awansowali także Tomasz Pilch (120,5 metra, 26. miejsce) i Stefan Hula (121,5 metra, 30. miejsce). Po pierwszej rundzie rywalizację zakończyli natomiast Arkadiusz Jojko (117,5 m) oraz Jarosław Krzak (107,5 m).

W finale walka o zwycięstwo rozegrała się między Steinerem a Bartolem. Austriak w drugiej próbie osiągnął aż 143 metry, Słoweniec odpowiedział skokiem na 139,5 metra i to Steiner o 0,1 punktu pokonał Bartola. Trzecie miejsce zajął Fettner (140 metrów w finale).

Wąsek w drugim skoku osiągnął 137,5 metra, ale nie utrzymał czwartej lokaty. Polak zajął ostatecznie szóste miejsce, a tuż za nim sklasyfikowany został Wolny (133,5 metra w finale). Wysokie miejsce Wolnego oznacza, że Polacy utrzymali 7-osobowy limit startowy na kolejny period Pucharu Świata.

W pierwszej "11" znalazło się aż siedmiu reprezentantów Austrii. Jeśli zaś chodzi o pozostałych Polaków, Pilch zakończył zmagania na 23. lokacie (126, metra w drugim skoku), a Hula był 29. (119,5 metra w drugiej próbie).