Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

69. Turniej Czterech Skoczni. Dawid Góra: Słowa Andreasa Goldbergera o Kamilu Stochu to czysty absurd [Komentarz]

Austriacka legenda skoków powiedziała jedno zdanie za dużo. Albo Goldberger nie zapoznał się z okolicznościami zamieszania przed Turniejem Czterech Skoczni, albo przemawia przez niego żal po słabych wynikach rodaków.
Dawid Góra
Dawid Góra
Andreas Goldberger Getty Images / Na zdjęciu: Andreas Goldberger

- Jeśli wszystko pójdzie normalnie, to trudno będzie mu odebrać zwycięstwo. Nie możemy zapominać, że jest na czele tylko dlatego, że wszyscy trenerzy zgodzili się na to, by Polacy skakali w Oberstdorfie po fałszywie pozytywnym teście Murańki - powiedział Goldberger w rozmowie z dziennikiem "Kronen Zeitung".

Ta wypowiedź zawiera paradoks. Najpierw Goldberger twierdzi, że nie możemy zapominać, dlaczego Stoch skacze, a potem wspomina o "fałszywie pozytywnym" teście. Jeśli test pokazał błędny wynik, to dlaczego Stoch powinien cokolwiek i komukolwiek zawdzięczać?

Dosłowne tłumaczenie wyniku badania na obecność koronawirusa w organizmie Klemensa Murańki to "słabo pozytywny". Już przy takim sformułowaniu powinna zapalić się alarmowa lampka. Podejmowanie decyzji na podstawie niejednoznacznego wyniku było kompromitacją organizatorów. A przywrócenie naszych skoczków po kolejnych wynikach negatywnych - ich obowiązkiem.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Granerud zaatakował polskich skoczków. Teraz się tłumaczy. "Niesmak pozostał"

Gdyby którakolwiek z ekip nie zgodziła się na start Polaków w Oberstdorfie i, co za tym idzie, anulowanie wyników kwalifikacji, mielibyśmy do czynienia z największą niesprawiedliwością w skokach narciarskich od lat. Polacy zostaliby bowiem wykluczeni bezpodstawnie, a szans na triumf w TCS pozbawiono by w pełni zdrowych zawodników. To stanowiłoby zwycięstwo pandemii nad sportem. Sportem, który w warunkach podwyższonego zagrożenia powinien działać chroniąc zawodników, a nie ich dyskredytując.

W podobnym tonie co Goldberger wypowiadali się dziennikarze niemieckich mediów. Choć cała sytuacja i burza, która dotknęła polskich zawodników, wydaje się być absurdem, to jakąś częścią winy obarczano właśnie naszych reprezentantów. Trudno znaleźć konstruktywny argument za takim podejściem do sprawy, stąd można przypuszczać, że jedynym, co kierowało Goldbergerem i częścią niemieckich dziennikarzy, jest żal. Przed ostatnim konkursem w Bischofshofen prowadzi przecież Stoch z dużą przewagą nad... Dawidem Kubackim. Nad trzecim Halvorem Egnerem Granerudem ta przewaga wynosi już 20,6 punktu. Odrobić taki wynik jest piekielnie trudno.

Nie wracałbym do tej sprawy w ogóle, gdyby nie kolejne wypowiedzi w zagranicznych mediach, które nie tyle ocierają się o absurd, co ten absurd stanowią. Zawsze warto, choć paroma zdaniami, przypomnieć stan faktyczny. Do usług.

Thomas Morgenstern: Piotr Żyła wciąż wisi mi flaszkę >>

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • Witalis Zgłoś komentarz
  Jeśli ktoś nie znał określenia "austriackie gadanie" - to poznał na przykładzie Goldiego, są to nonsensowne dyrdymałki pozbawione logiki i sensu :D
  • Rafal Kondas Zgłoś komentarz
   Goldi myślałem że z ciebie zarówno dobry sportowiec a także przyzwoity człowiek pomyliłem się no nie każdy jest przyzwoity zajmij sie więc hodowaniem cebuli będziesz zdrowszy
   • sam88 Zgłoś komentarz
    Tak nasi zawodnicy są winni, dlatego, że chcą brać udział w prestiżowych zawodach, i to jest karygodne, ale tylko w oczach tej jakże zdemoralizowanej i zadufanej w sobie europy zachodnie,
    Czytaj całość
    która według mnie jest jedynie dzikim zachodem.
    • maciek152 Zgłoś komentarz
     Wygląda na to, że Austriak czy Niemiec to jeden pies. Dla nich zawsze jest źle, gdy Polakom szczęście sprzyja i staja na podium. Najlepiej dla nich byłoby, gdyby Polaków zdyskwalifikowano
     Czytaj całość
     pod byle pretekstem. wtedy byłoby sprawiedliwie. Rasa panów, psia ich mać.
     • jeż Zgłoś komentarz
      Goldi, jesteś austrijackim zadufanym zasrańcem!!!
      • oldie Zgłoś komentarz
       jeszcze sie nie wypowiedzialo 60. innych zawodnikow - bedzie o czym pisac, nie? afera jak cholera
       • jck Zgłoś komentarz
        WP nie ma o czym pisać.
        • Zorkin 1 Zgłoś komentarz
         Łaski nikomu nie zrobili, że się zgodzili. Podnosząc rękę za Polakami, dali sygnał światu że "odcinamy się od hitlera", a teraz goldi mówi, że wcale nie musieli odwracać
         Czytaj całość
         się od hitlera. Słabo to wygląda. Goldi pochodzisz z kraju w którym; 1.urodził się hitler 2.eurowizje wygrał facet z brodą i w sukience 3.jeden facet trzymał 20 lat swoją córkę w piwnicy i gwałcił ja notorycznie.
         • kat-ol Zgłoś komentarz
          Andrea Goldbergera jak startowała to po to aby przegrać ??? po co cytować takie pustaki ??? w życiu o nim nie słyszałem może dlatego to legenda tylko jest !!!
          • marcinowiec Zgłoś komentarz
           Jestem oburzony, to skandal . Trzeba coś z tym zrobić i płazem nie puścić. Musimy się zmówić i coś zorganizować.
           • Young Oak Zgłoś komentarz
            To jaką nienawiść szerzycie na tym portalu jest skandaliczne. Napuszczacie tylko ludzi na siebie. Nic z tego co powiedział Goldberger nie było kłamstwem.
            • Kris59 Zgłoś komentarz
             Wykluczenie Polaków z tego konkursu z powodu wyimaginowanego koronawirusa oznaczałoby upadek skoków narciarskich. A te wszystkie uwagi podważające wyniki polskich skoczków wynikają z
             Czytaj całość
             frustracji i bezsilności z powodu słabych wyników skoczków innych nacji. Ot zwykła zazdrość. I zamknijmy ten temat bo nie jest wart ciągłego wałkowania.
             • k 53 GKM Zgłoś komentarz
              ,,GOLDI,,bierz przyklad z ,,KRAJANA,,,Thomasa MOLGENSTE,,,,,,.Zawsze byl z Nami na dobre i zle i My z Nim.Do dzisiaj.Latamy w Austrii z Nim jego wlasnym helikopterem nad
              Czytaj całość
              Austria,,,turystycznie,,,ma licencje i Firme.To jest GOSC..Bedzie w Bischow,,,,,zeby osobiscie pogratulowac KAMILOWI jak sam powiedzial.:)
              Zobacz więcej komentarzy (12)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×