Ekstraklasa powalczy w Sopocie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Polska Liga Żeglarska  / Polska Liga Żeglarska
Materiały prasowe / Polska Liga Żeglarska / Polska Liga Żeglarska
zdjęcie autora artykułu

Kolejna runda Ekstraklasy rozegra się na wodach wokół sopockiego mola w dniach 25-26 maja. 18 załóg po raz drugi w sezonie będzie walczyć o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski Polskiego Związku Żeglarskiego.

Inauguracyjne regaty w Sztynorcie potwierdziły przewidywania, że tegoroczny sezon będzie obfitował w wyrównaną rywalizację i walkę do ostatniego wyścigu. Lista faworytów do medalowych miejsc jest prawie tak długa jak lista startowa, a o sukcesie decydują preferencje załogi co do akwenu, warunków czy dyspozycja dnia. W składach załóg zaszło parę zmian. Liderzy z Sopotu mimo wygranej w Sztynorcie z Karolem Górskim, popłyną z swoim etatowym sternikiem Tytusem Butowskim. YKP Gdynia wystartuje w swoim klasycznych składzie z Rafałem Sawickim za sterem, do składu Rockstars wraca Jan Krasodomski, w HRM Racing zobaczymy Kubę Rodziewicza, a w składzie YKP pojawią się Hanna Dzik i Marcin Zubrzycki. Największą zmianą jest jednak skład w Ocean Challenge, gdzie za sterem pojawi się utytułowany Łukasz Wosiński i od razu na pewno znajdzie się w gronie faworytów.

W zeszłym roku w Sopocie doskonale popłynęła załoga Lubelskie YKP Lublin Tymona Sadowskiego, wygrywając dość pewnie i zarazem niespodziewanie. Ten sezon rozpoczęli od 7 miejsca w Sztynorcie z ambicjami na miejsca medalowe. Gorzej sezon rozpoczęła załoga Yacht Club Gdańsk, obrońców tytułu mistrzowskiego, która po 8 miejscu musi zameldować się na podium, aby utrzymać szanse na złoto w klasyfikacji końcowej. W drugiej połowie rankingu jest wiele załóg z potencjałem na sukces w Gdyni jak YKP Gdynia czy Legia Warszawa, wciąż czekająca na swoje pierwsze wygrane regaty w historii Ligi. „Wytypowanie medalistów jest niezwykle trudne, bo praktycznie każda z załóg ma tzw. ‘papiery’ na to. Na pewno specyfika akwenu w Sopocie, szczególnie przy wschodnich i południowych kierunkach wiatru, przy których tworzy się krótka trudna fal, będzie krytyczna dla szybkości załóg. Doświadczenie w tym obszarze i dopasowanie techniki żeglowania do warunków będzie najbardziej procentować w tej stawce” – ocenia Maciek Cylupa, organizator regat. Ranking Ekstraklasy po 1. rundzie: 1. Yacht Club Sopot – 18 pkt 2. YKP Szczecin – 17 pkt 3. HRM Racing Poznań – 16 pkt 4. SportVita Ski&Sail Gliwice – 15 pkt 5. Pogoń Szczecin – 14 pkt 6. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa – 13 pkt 7. Lubelskie YKP Lublin – 12 pkt 8. Yacht Club Gdańsk – 11 pkt 9. AZS WAT Warszawa – 10 pkt 10. OnLemon Rockstars Racing – 9 pkt 11. YKP Gdynia – 8 pkt 12. Legia Warszawa – 7 pkt 13. UKS Żeglarz Wrocław – 6 pkt 14. UKS Albatros Wolin – 5 pkt 15. AZS AWFiS Gdańsk – 4 pkt 16. Kościański Klub Żeglarski – 3 pkt 17. Ocean Challenge Yacht Club Gdynia – 2 pkt 18. AZS Politechnika Gdańska – 1 pkt Obszerne podsumowanie zawodów w Sopocie kibice będą mogli obejrzeć na antenie Sportklubu. ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim

Źródło artykułu: WP SportoweFakty