Berlin, Sarajewo, Ateny - zobacz, jak areny olimpijskie popadają w ruinę

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Kiedyś te obiekty tętniły życiem, rywalizowali na nich najlepsi sportowcy na świecie. Dziś niszczeją w zapomnieniu. Pies z kulawą nogą o nich nie pamięta.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 11

W Rio de Janeiro trwa rywalizacja sportowa. My tymczasem postanowiliśmy się przyjrzeć kompleksom sportowym, które zostały zbudowane na potrzeby igrzysk w poprzednich latach.

Niestety, często widok jest smutny i nie napawa dumą. Wiele aren zostało zapomnianych i zamiast służyć mieszkańcom przez kolejne dekady, straszą wyglądem na obrzeżach miast.

2
/ 11
Fot. EAST NEWS
Fot. EAST NEWS

Cortina D'ampezzo (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1956)

W 1956 roku na tym obiekcie był rozgrywany konkurs olimpijski w skokach narciarskich. Wygrał go Fin Antti Hyvarinen z nowym rekordem skoczni - 84 m.

Po igrzyskach w Cortina D'ampezzo przez lata odbywały się międzynarodowe zawody. Gdy 1990 roku "fisowski" certyfikat wygasł, włoska federacja narciarska nie zdecydowała się na przebudowę kompleksu.

Dziś ten obiekt bardziej przypomina amfiteatr niż skocznię narciarską.

3
/ 11
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Sarajewo (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984)

Na tym torze podczas zimowych igrzysk w Sarajewie 1984 były rozgrywane wyścigi bobslejowe.

Po IO obiekt ten gościł kilkukrotnie zawody Pucharu Świata. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie został on jednak zniszczony i do dziś nie udało się go odbudować.

Obecnie "służy" głównie lokalnym graficiarzom i miłośnikom ekstremalnej jazdy na rowerze.

4
/ 11
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Sarajewo (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984)

W latach 80. wieku kompleks skoczni Igman tętnił życiem. To tutaj Matti Nykaenen oraz Jens Weisslog zdobyli po złotym medalu igrzysk olimpijskich w 1984 roku.

Po wojnie obiekty te zostały kompletnie zapomniane i dziś straszą okolicznych mieszkańców.

Wszystko może zmienić 83-letni słoweński konstruktor i architekt Janez Gorisek. Chodzą głosy, że toczy rozmowy z miejscowymi działaczami na temat odnowy i modernizacji skoczni narciarskich.

5
/ 11
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Berlin (Letnie Igrzyska Olimpijskie 1936)

Obiekty sportowe w Elstal, na zachód od Berlina, zostały zbudowane na rozkaz Hitlera. Rozegrane zostały na nim pamiętne igrzyska olimpijskie w 1936 roku.

Na zdjęciu można zobaczyć basen, na którym odbywały się zawody pływackie. W czasie drugiej wojny światowej był on wykorzystywany m.in. jako koszary wojskowe.

Dziś o tym miejscu nikt już nie pamięta.

6
/ 11
Fot. Milos Bicanski/Getty Images
Fot. Milos Bicanski/Getty Images

Ateny (Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004)

W 2004 roku kompleks sportowy w Atenach był uważany za najnowocześniejszy na świecie. 12 lat później areny sportowe zaprojektowane przez najlepszych architektów popadają w ruinę.

Na zdjęciu znajduje się tor, na którym rozgrywane były zawody w kajakarstwie górskim. Pogrążona w kryzysie finansowym Grecja nie ma środków, żeby się nim zająć.

Niewiele lepiej wyglądają inne obiekty.

7
/ 11
Fot. Milos Bicanski/Getty Images
Fot. Milos Bicanski/Getty Images

Ateny (Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004)

Softball to dyscyplina popularna w USA. W Grecji mało kto się nią interesuje, dlatego po rywalizacji olimpijskiej stadion w Atenach został porzucony.

Dziś trybuny tego obiektu wciąż zachowane są w niezłym stanie. Tylko na boisku zamiast pięknej trawy jest piasek, pełno krzaków i chwasty.

Stadion ten posiada 4800 miejsc siedzących. Szkoda, że nie da się go inaczej wykorzystać.

8
/ 11

Pekin (Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008)

W 2008 roku Pekin zorganizował jedne z najpiękniejszych letnich igrzysk olimpijskich w historii. Wiele obiektów z tamtych czasów do dziś jest regularnie używanych.

Chińczykom nie udało się zagospodarować stadionu, na którym były rozgrywane mecze siatkówki plażowej.

Dziś straszy on jedynie wyglądem.

9
/ 11

Turyn (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006)

145 milionów euro wydali organizatorzy zimowych igrzysk w Turynie na budowę wioski olimpijskiej. Justyna Kowalczyk, która zdobyła tam brązowy medal, po dziesięciu latach miałaby problem rozpoznać większość miejsc.

Dziś pokoje, w których mieszkali sportowcy, "okupywane" są przez uchodźców z Libii, Somalii czy Mali. W sumie mieszka tam ponad tysiąc osób.

Władze miasta wybrały dla nich to miejsce celowo. - Po igrzyskach wioska stała pusta, więc postanowiono ją wykorzystać - powiedział włoski aktywista, który pomaga uchodźcom z Afryki, Nicolo Vasile.

10
/ 11

Calgary (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988)

Finowie zdominowali zawody skoków narciarskich na igrzyskach w Calgary w 1988 roku. Wygrali "drużynówkę", a indywidualnie dwa złote medale zgarnął Matti Nykaenen.

28 lat później kanadyjski kompleks sportowy wciąż służy zawodnikom. Poza największą skocznią z punktem konstrukcyjnym ustawionym na 114. metrze.

To właśnie ten obiekt przedstawia zdjęcie.

11
/ 11

Sapporo (Zimowe Igrzyska Olimpijskie )

W 1972 roku zimowe igrzyska zawitały do Sapporo.

W programie imprezy znalazły się dwie konkurencje bobslejowe: dwójki mężczyzn i czwórki mężczyzn.

Budowla, która znajduje się na zdjęciu, to nic innego jak budynek na mecie toru. Niestety przez lata był on nieużywany i popadł w kompletną ruinę.

Opracował PS

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (2)
avatar
Patrycja Alek PM
11.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W Rio Igrzyska jeszcze trwają, a już się sypie...  
avatar
Jarek Sanczes Chodi
11.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Okupowanych" od okupacja, a nie "okupywanych"- tak sądzę będzie poprawniej . Okupić można również np życiem ale to chyba nie o to chodzi