KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polski związek zażądał od zawodniczki 185 tys. zł. Aleksandra Socha: "Obrzydliwe"

Aleksandra Socha przez wiele lat reprezentowała Polskę. 4-krotnie była na IO. Zdobywała medale MŚ i ME. Po urodzeniu dziecka została potraktowana skandalicznie. "Działacze powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie" - mówi zawodniczka.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Aleksandra Shelton (Socha) WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Aleksandra Shelton (Socha)

Marek Bobakowski, WP SportoweFakty: Obraziła się pani na Polskę?

Aleksandra Shelton (w przeszłości Socha, od grudnia 2017 żona Bradleya Sheltona, obywatela USA - przyp. red.), czterokrotna uczestniczka IO, medalistka mistrzostw świata i Europy w szabli: Nie, dlaczego? Skąd taki pomysł?

Ogłosiła pani na swoim profilu FB, że od teraz będzie reprezentować barwy Stanów Zjednoczonych i jest pani z tego dumna.

Bo to prawda. Jest pan pierwszą osobą, która pyta mnie o powody podjęcia tak trudnej decyzji. Wszyscy wiedzieli, że odchodzę, ale nikt nie zapytał, co się tak naprawdę stało. A przecież przez 26 lat pracowałam dla Polskiego Związku Szermierczego.

Do tej pory zdobywała pani medale dla Polski, więc skąd ta zmiana?

24 czerwca 2017 roku zostałam mamą, urodziłam Henia. Miałam więc przerwę w uprawianiu mojego ukochanego sportu, choć byłam aktywna fizycznie bardzo długo, do siódmego miesiąca ciąży prowadziłam w moich rodzinnych stronach, Pabianicach, Kumulację Aktywności by OlaSocha. Szermierczo straciłam nieco więcej niż sezon.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Kto w ataku reprezentacji? "Jeśli Jerzy Brzęczek nie śpi, to mu z tym dobrze"

Po urodzeniu syna postanowiła pani wrócić.

Tak, nadal kocham ten sport, nie wyobrażam sobie życia bez niego. To piękna przygoda i mam nadzieje, że jeszcze potrwa. Chciałam wywalczyć miejsce i pojechać na moje piąte igrzyska. Byłabym drugą kobietą w Polsce po niedoścignionej, nieodżałowanej i kochanej Irenie Szewińskiej.

I?

Nie otrzymałam wsparcia po przerwie macierzyńskiej ze strony polskiego związku, które pozwoliło by mi na powrót do wysokiej formy i walki na arenie międzynarodowej.

Chce mi pani powiedzieć, że działacze nie byli zainteresowani zawodniczką, która od ponad 19 lat dość regularnie przywoziła medale z najważniejszych, międzynarodowych aren?

Byłam już dla nich za stara i tak naprawdę chyba nigdy wystarczająco dobra. Dalsza współpraca nie miała sensu. Dlatego odeszłam do kadry USA. Uwielbiam to, co robię, to całe moje życie i pasja. Po cichutku z Mariel Zagunis (dwukrotna mistrzyni olimpijska w szabli, 10-krotna medalistka mistrzostw świata - przyp. red.) dyskutujemy przy okazji treningów o kolejnych igrzyskach. Dlaczego nie? Kto nam zabroni, skoro o tym marzymy?

Czytaj także: Marek Bobakowski: Polskie Związki Wstydu. Działacze nie dorastają do pięt sportowcom (komentarz) >>

Jak zareagowali polscy działacze?

Polski związek nigdy mnie nie wspierał, nawet jak zdobywałam medale. Ale kiedy postanowiłam odejść, to chcieli mnie ukarać.

Ukarać?

Cały proces "transferu" był obrzydliwy, na dodatek polski związek wyliczył sobie kwotę 43 tysięcy euro (ok. 185 tys. zł - przyp. red.) za wydanie pozwolenia na moje występy w kadrze USA. To potężna kwota. Sumując moje stypendium, które w Polsce pobierałam, to musiałabym odkładać wszystko, co do złotówki, przez pięć lat. Mimo upływu czasu to dla mnie wciąż trudny i drażliwy temat. Nawet nie chcę sobie tego przypominać. Ostatecznie, PZSzerm otrzymał to, co chciał.

Smutne.

Rzadko używam tak mocnych słów, ale działacze używają zawodników do wspierania swoich własnych interesów, a nie odwrotnie. Wszystko było warte tego, aby jak najszybciej uciec od polskiego związku. Za to, jak postąpili ze mną, powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie.

Próbowała pani interweniować wyżej? Np. w ministerstwie sportu?

Tak.

I? Sprawa została zamieciona pod dywan? Do kogo personalnie ma pani największy żal?

Nie o personalia tutaj chodzi. To system i mentalność ludzi, z którymi ciężko się walczy.

Jak wygląda obecnie pani trening?

Wróciłam do planu, który realizowałam w latach 2009-2014 z Edwardem Korfantym.

W tym okresie zdobywała pani najwięcej medali.

Dokładnie tak i liczę, że znów będzie dobrze. Mój trener od lat mieszka w Portland. Właśnie w tym mieście trenuję większą część roku. W Polsce też jestem często, zwłaszcza jak mam serię zawodów w Europie oraz podczas przerwy między sezonami. W Warszawie współpracuję z fechmistrzem Piotrem Stroką.

Można porównać szermierkę w USA i w Polsce? Z perspektywy zawodniczki.

W Stanach jest dużo większa rywalizacja, co podnosi automatycznie poziom. Na dodatek sportowcy mogą korzystać z bardzo rozwiniętego systemu wsparcia.

Czytaj także: Prominentni działacze PZPN podejrzewani o przekręty finansowe >>

Dobrze, to żeby nasi czytelnicy i kibice dobrze zrozumieli: ma pani podwójne obywatelstwo, czy tylko polskie, ale uzyskała pani zgodę międzynarodowych władz, aby reprezentować USA? Jak to wygląda?

Tak, mam podwójne. Jestem Polką z urodzenia, Amerykanką poprzez małżeństwo.

W 2017 roku wyszła pani za Bradleya Sheltona.

Tak, mój mąż "Bradzio" pracuje dla US Army Europe w Warszawie. Jest moim całym światem, wspiera mnie bezgranicznie. To głównie dzięki niemu przetrwałam pięciomiesięczną batalię o kontynuowanie kariery.

Został uhonorowany orderem "Purple Heart". To specjalne odznaczenie dla żołnierzy, którzy zostali ranni podczas służby dla Stanów Zjednoczonych. Co się stało?

Został ciężko ranny podczas misji w Iraku.

Syn Henryk nie ma jeszcze dwóch lat.

Henio to wulkan energii, wszędzie go pełno. Ciekawe po kim (śmiech)? Synek ma podwójne obywatelstwo: polsko-amerykańskie. Zresztą, cała nasza rodzina jest polsko-amerykańska i jesteśmy z tego dumni. Czujemy się świetnie mieszkając w obu krajach.

Sport, rodzina, syn, ciągłe podróże między Warszawą a Portland. Ma pani jeszcze czas na pasje?

Staram się. Uwielbiam podróże, szybką jazdę samochodem i snowboard. Ostatni raz na desce byłam na początku ciąży. Wkrótce pewnie wrócę na stok. Po urodzeniu Henia na moment swoje zainteresowania odstawiłam na bok, ale powoli wracam.

Świetnie się pani czuje przed kamerą. Brała pani udział w programie "W czym do ślubu", często pojawia się pani w testach wiedzy w Telewizji Polskiej. Może to przyszłość? Chciałaby pani kiedyś pracować w telewizji?

Tak, uwielbiam kamerę. Udział w różnych programach to świetna zabawa, odskocznia od codziennych obowiązków, inny świat.

A szermierka? Ma pani papiery trenerskie?

Mam wszystkie papiery trenerskie i instruktorskie. Miałam zostać trenerem szabli w moim byłym klubie AZS-AWF Warszawa, ale w ostatniej chwili coś się zmieniło. Być może moje CV było "za ciężkie", albo za dużo kobiet ubiegało się o to stanowisko (śmiech). Nie wiem. To już w sumie nieważne.

***

Od kilku dni próbowaliśmy uzyskać komentarz ze strony Polskiego Związku Szermierczego. Rozmawialiśmy z wiceprezesem Cezarym Siessem, który odesłał nas do dyrektora biura związku - Jacka Słupskiego. Mimo wielokrotnych próśb skierowanych do sekretariatu o kontakt z dyrektorem oraz przesłania listy pytań drogą mailową, do tej pory nie otrzymaliśmy stanowiska działaczy w tej sprawie.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (99)
 • Janusz Janusz Janusz Kołodziej Zgłoś komentarz
  Panowie działacze Polskiego Zwiazku Szermierczego czy wam po prostu ,po ludzku nie jest wstyd za tak zachowanie , to nie jest żadna zdrada narodu , ja z autopsji pamiętam tą sportsmenkę i
  Czytaj całość
  wiem ,że dla polskiej szermierki zrobiła bardzo dużo , a wy teraz odmawiacie jej występu na IO w Tokio ale w strachu nie wiadomo przed czym odmawiacie tej pani występu w reprezentacji USA. Zdradę polskiego narodu skutecznie realizuje grupa europosłów, z tzw opozycji a ściślej PO-KO , Lewica ZSL / nie mylić z przedwojennym PSL/ i tego staracie się nie zauważać . Myślałem ,że były Prezes Minister Sportu pan Bańka myśli tą głowa ,która nosi na górze. Pani Aleksandro Socha Shelton powodzenia i sukcesu w kopaniu się z "koniem"
  • Romuald Cybulski Zgłoś komentarz
   Pani Socha bardzo głęboko kocha Polskę i naród polski. Jednak wszystko ma swoje granice. U tej pani ta bezgraniczna miłość kończy się na czubku nosa.
   • Lena Volte Zgłoś komentarz
    Ja uważam, że za zdradę narodu, związku sportowego powinno się karać, ale to porządnie. Nie jakieś mikro 185 tyś. Ale tak z 2 - 5 mln aby ktoś zanim podejmie taką decyzje wiedział
    Czytaj całość
    jakie wiążą się z tym konsekwencje. Żeby komuś na myśl nie przeszło aby reprezentować inny kraj. W sporcie coraz więcej przebierańców i farbowanych lisów.
    • Janusz Zacharewicz Zgłoś komentarz
     Dobra zmiana! (jak wszędzie)
     • Marian Nowak Zgłoś komentarz
      Często to dzięki pieniądzom Rodziny sportowiec robił karierę. Z czasem dochodzili sponsorzy.
      • Marian Nowak Zgłoś komentarz
       Talent+Sponsor+praca=Wynik. A dlaczego nie talent+praca=wynik ?
       • Ari2Ari Zgłoś komentarz
        Działacze ye Bani, przecież oni są "najważniejsi" !
        • pawel3467 Zgłoś komentarz
         ...
         • pawel3467 Zgłoś komentarz
          Nie popieram sportu wyczynowego ani zawodowego i nie chcę żeby był finansowany ze środków publicznych a ludzi zachęcam, żeby zamiast gapić się w telewizor albo chodzić na mecze i
          Czytaj całość
          żłopać piwo, sami zaczęli jakiś sport uprawiać albo ćwiczyć .
          • Dariusz Tokarski Zgłoś komentarz
           Brawo Pani Alekandro. Tak trzymać!!!!!!
           • Janusz Maciejewski Zgłoś komentarz
            Jak rozumiem ci źli Polacy nie dali "biednej" pani Sosze możliwości zdobycia "chlebowego" medalu olimpijskiego ? No cóż pani coś tu wspomniała o PANI Irenie Kirszenstein-Szewińskiej ,
            Czytaj całość
            jakieś olimpijskie osiągnięcia swoje może pani wymienić ? Bo PANI Ireny znamy , dziwię się że nie zwróciła się pani do Jerusalem Post lub NYT ; chociaż ten portal w podobnych rękach !!!
            • Romuald Cybulski Zgłoś komentarz
             Pani Socha jako zawodniczka oczywiście dokonała dużych sukcesów sportowych. Związek sportowy nie wsparł tej pani zgodnie z jej oczekiwaniami, a więc żegnaj Polsko na was wszystkich się
             Czytaj całość
             obrażam, mam teraz nową ukochaną ojczyznę. Pseudopatriotka postanowiła opuścić Polskę? Jej wybór, a dla mojej ojczyzny to już niewielka strata.
             • gogo Zgłoś komentarz
              Patologią byłoby to, że związek funduje stypendium osobie która jest po macierzyńskim i nie wiadomo w jakiej jest formie. Stypendium dostaje się za aktualne wyniki i formę sportową , a
              Czytaj całość
              nie za zasługi. Polska to nie USA czy Niemcy i tyle środków na sport mieć nie może. Nasuwa mi się pytanie , a gdyby to była wojna, czy też by się sprzedała dla pieniędzy ???
              Zobacz więcej komentarzy (30)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×