Najstarsza Natalia Bajor ma 27 lat, a pozostali mniej i dużo mniej: Katarzyna Węgrzyn 23, Anna Brzyska 19, Natalia Bogdanowicz 17 oraz Maciej Kubik 21, Mateusz Zalewski 19 i Miłosz Redzimski 18. Aż czworo z nich (Redzimski, Zalewski, Bogdanowicz, Brzyska) zakwalifikowało się do listopadowych mistrzostw świata juniorów w szwedzkim Helsinborgu.
Skład Biało-Czerwonych mógł być zupełnie inny, ale z różnych względów do Austrii nie przyjechali m.in.: kolejna juniorka Zuzanna Wielgos, a także Anna Węgrzyn, Jakub Dyjas, Samuel Kulczycki i Marek Badowski. Trenerzy kadry Marcin Kusiński (kobiety) i Tomasz Redzimski (mężczyźni) nie zamierzają narzekać, twierdząc, że budowa silnej reprezentacji to proces trwały, a wyznacznikiem pracy będą igrzyska w 2028 (Los Angeles) i 2032 roku (Brisbane).
W singlu w gronie rozstawionych (po 32 osoby) są Natalia Bajor i Miłosz Redzimski, a w grach podwójnych (po 16 par) - młodzieżowi mistrzowie Europy Miłosz Redzimski/Maciej Kubik oraz Natalia Bajor/Słowaczka Tatiana Kukulkova, Katarzyna Węgrzyn/Słowaczka Ema Labosova.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Ależ forma Justyny Kowalczyk-Tekieli. Nagranie z finiszu robi wrażenie!
Pozostali zagrają we wtorkowo-środowych kwalifikacjach:
Singiel (osoby z miejsc 1-2 w grupach zagrają w tzw. rundzie preeliminacyjnej o awans):
grupa 3 Katarzyna Węgrzyn, Bułgarka Wiktoria Persowa, Węgierka Bernadett Balint
grupa 16 Anna Brzyska, Turczynka Ozge Yilmaz, Portugalka Patricia Santos, Austriaczka Liu Yuan
grupa 17 Natalia Bogdanowicz, Słowaczka Ema Labosova, Austriaczka Nina Skerbinz, Łotyszka Aleksandra Jersova
grupa 7 Maciej Kubik, Austriak Liu Zhenlong, Szwajcar Elias Hardmeier
grupa 29 Mateusz Zalewski, Turek Ibrahim Gunduz, Azer Hilal Hasanov, Litwin Lukas Rimkus
W kwalifikacjach debla i miksta wystąpią: Natalia Bogdanowicz i Anna Brzyska, Mateusz Zalewski i Austriak Liu Zhenlong, Miłosz Redzimski i Natalia Bajor, Maciej Kubik i Katarzyna Węgrzyn.
O awans do głównej drabinki zagrają: Mateusz Zalewski i Liu Zhenlong z Czechami Pavlem Siruckiem i Lubomirem Jancarikiem, Natalia Bogdanowicz i Anna Brzyska z Litwinką Eivile Abramaviciute i Mołdawianką Camelią Merenco. Miłosz Redzimski i Natalia Bajor muszą pokonać 2 pary, a zaczną rywalizację od meczu z Serbami Aleksą Gacevem i Sabiną Surjan. Z kolei Maciej Kubik i Katarzyna Węgrzyn czekają na przeciwników w decydującej, 2. rundzie.
Będąca w pierwotnym składzie Zuzannę Wielgos z gry w Linzu wyeliminowała kontuzja (podczas ubiegłotygodniowego TOP 10 w Grodzisku Mazowieckim). W deblu miała wystąpić z Anną Brzyską - Polki są mistrzyniami i wicemistrzyniami kontynentu U-19, a w mikście z Miłoszem Redzimskim.
Ostatnim polskim medalistą seniorskich ME jest Jakub Dyjas, który w 2021 roku w Warszawie sięgnął po srebro w duecie z Cedricem Nuytinckiem. Tym razem Belg utworzył parę deblową ze Słowakiem Lubomirem Pistejem.
Poprzedni czempionat odbył się latem 2022 roku w Monachium, gdzie najlepsi z biało-czerwonych osiągnęli ćwierćfinał w grach podwójnych. Ale tych składów nie zobaczymy w Linzu, tj. Samuel Kulczycki z Maciejem Kubikiem i Katarzyną Węgrzyn oraz Miłosz Redzimski z Mołdawianinem Vladislavem Ursu.
Kolejne ME, tym razem drużynowe, odbędą się jesienią w 2025 roku w Zadarze, skąd pochodzi słynny tamtejszy zawodnik, dziś prezes chorwackiej federacji Zoran Primorac.
Skład reprezentacji Polski:
Kobiety:
Natalia Bajor (urodzona: 07.03.1997 rok/klub Enea Siarkopol Tarnobrzeg), Katarzyna Węgrzyn (09.01.2001/Uniwersytet Ekonomiczny AZS Wrocław), Anna Brzyska (16.06.2005/Start Nadarzyn), Natalia Bogdanowicz (10.01.2007/STK Sveta Nedelja, Chorwacja)
Mężczyźni:
Maciej Kubik (10.02.2003/Zugbruecke Grenzau, Niemcy), Mateusz Zalewski (20.11.2005, Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów), Miłosz Redzimski (10.09.2006, Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki)