Popis chorwackiego weterana. Niesamowity powrót pierwszej rakiety Gruzji

Marin Cilić stracił tylko trzy gemy w meczu z Attilą Balazszem i w świetnym stylu awansował do II rundy wielkoszlemowego Roland Garros 2022. Nikołoz Basilaszwili obronił meczbola, odrobił stratę 0-2 w setach i pokonał Maxime'a Cressy'ego.

Marcin Motyka
Marin Cilić PAP/EPA / Martin Divisek / Na zdjęciu: Marin Cilić
Roland Garros jest jedynym turniejem wielkoszlemowym, w którym Marin Cilić nie doszedł do finału. Chorwat ma już 33 lata i jego szanse na to osiągnięcie są coraz mniejsze, ale tegoroczną rywalizację w Paryżu rozpoczął w imponującym stylu. W meczu I rundy pokonał 6:0, 6:1, 6:2 Attilę Balazsa.

Cilić w poniedziałek niepodzielnie panował na korcie. W ciągu półtorej godziny gry zaserwował 11 asów, przy własnym podaniu zdobył 43 z 57 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany i wykorzystał osiem z 12 break pointów.

W 1/32 finału rozstawiony z numerem 20. Chorwat zmierzy się z Martonem Fucsovicsem. Węgier, także bez straty seta, okazał się lepszy od Geoffreya Blancaneauxa, kwalifikanta.

O wiele trudniejszą przeprawę miał Nikołoz Basilaszwili, który wygrał niemal przegrany pojedynek z Maxime'em Cressym. Oznaczony numerem 22. Gruzin przegrywał 0-2 w setach, lecz w trzeciej partii obronił meczbola i ostatecznie po ponad trzygodzinnej walce zwyciężył 3:6, 2:6, 7:6(8), 6:4, 6:4.

Basilaszwili, który w poniedziałek zapisał na swoim koncie pięć asów i dwa przełamania, w II rundzie stanie naprzeciw kolejnego Amerykanina, Mackenzie'ego McDonalda. 27-latek z Kalifornii w czterech partiach ograł "szczęśliwego przegranego" z eliminacji, Franco Agamenone.

Rozstawiony z numerem 29. Daniel Evans wykorzystał siedem z 19 piłek na przełamanie i pokonał 7:6(3), 6:4, 6:4 Francisco Cerundolo. Kolejnym rywalem Brytyjczyka będzie Mikael Ymer. Szwed oddał tylko osiem gemów Jamesowi Duckworthowi.

Do 1/32 finału awansowali też Miomir Kecmanović i Pedro Cachin. Serb, turniejowa "28", wygrał z Tomasem Martinem Etcheverrym. Z kolei Argentyńczyk, lucky loser, pokonał kwalifikanta Norberta Gombosa.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
poniedziałek, 23 maja

I runda gry pojedynczej:

Marin Cilić (Chorwacja, 20) - Attila Balazs (Węgry) 6:0, 6:1, 6:2
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 22) - Maxime Cressy (USA) 3:6, 2:6, 7:6(8), 6:4, 6:4
Miomir Kecmanović (Serbia, 28) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) 6:3, 7:5, 6:3
Daniel Evans (Wielka Brytania, 29) - Francisco Cerundolo (Argentyna) 7:6(3), 6:4, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) - Geoffrey Blancaneaux (Francja, Q) 6:2, 6:4, 6:4
Mikael Ymer (Szwecja) - James Duckworth (Australia) 6:2, 6:4, 6:2
Mackenzie McDonald (USA) - Franco Agamenone (Włochy, LL) 1:6, 6:2, 6:3, 7:6(3)
Pedro Cachin (Argentyna, LL) - Norbert Gombos (Słowacja, Q) 6:1, 3:6, 6:2, 6:3