Trzysetowa batalia Katarzyny Kawy. Polka mimo problemów gra dalej o Wimbledon

Katarzyna Kawa pozostaje w grze o główną drabinkę wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. We wtorek polska tenisistka wygrała pierwszy mecz w trzystopniowych kwalifikacjach.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
W swojej zawodowej karierze Katarzyna Kawa (WTA 132) jak na razie tylko raz grała w głównej drabince zawodów Wielkiego Szlema. Miało to miejsce podczas US Open 2020, gdy w dobie pandemii COVID-19 zrezygnowano z eliminacji i kryniczanka dostała się na bazie miejsca w rankingu WTA.

29-letnia Polka nie zdołała jednak jeszcze przejść żadnych wielkoszlemowych kwalifikacji. Najbliżej była w 2019 roku na kortach trawiastych w Roehampton, gdy dotarła do III rundy. We wtorek Kawa rozpoczęła starania o miejsce w Wimbledonie 2022. Na inaugurację pokonała Susan Bandecchi (WTA 236) 6:2, 3:6, 6:2.

Przeciwniczką Polki w I rundzie była Szwajcarka, która nie ma jeszcze na koncie występu w głównej drabince zawodów Wielkiego Szlema. Kawa rozpoczęła znakomicie. Lepiej radziła sobie w wymianach i dzięki temu zdobyła przełamania w pierwszym i trzecim gemie. Gdyby wykorzystała wszystkie swoje szanse, to partię otwarcia wygrałaby do zera. Bandecchi z wielkim trudem utrzymała jednak serwis w piątym gemie, a potem dołożyła jeszcze jednego gema.

Końcówka premierowej odsłony była zapowiedzią lepszej gry Helwetki w drugim secie. 23-latka ani razu nie dała się w nim zaskoczyć. Grała bardzo odważnie i żywiołowo reagowała na wydarzenia na korcie. Kluczowy okazał się czwarty gem, w którym Bandecchi po raz pierwszy w meczu przełamała podanie Polki. Potem uważnie pilnowała serwisu i dzięki temu po 78 minutach gry wyrównała stan rywalizacji.

Na początku trzeciego seta Kawa miała problemy z utrzymaniem serwisu. Po trzech gemach poprosiła o interwencję medyczną. Z mocno opatrzonym kolanem Polka dzielnie walczyła z przeciwniczką. W czwartym gemie zdobyła przełamanie, a następnie po długiej batalii wyszła na 4:1. Mimo naporu Bandecchi przewagi już nie oddała. Po dwóch godzinach i 18 minutach wykorzystała drugą piłkę meczową i zakończyła spotkanie.

Rozstawiona z szóstym numerem Kawa wykonała pierwszy krok w staraniach o główną drabinkę wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. Jej przeciwniczką w II rundzie eliminacji będzie w środę Amerykanka Sophie Chang (WTA 270).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)