Kacper Żuk walczył o drabinkę Wimbledonu. Dwa sety w Roehampton

Kacper Żuk jako jedyny Polak przystąpił w poniedziałek do trzystopniowych kwalifikacji do wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. Na kortach trawiastych w Roehampton nasz reprezentant rozegrał tylko jeden mecz.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk
W poniedziałkowe popołudnie na kortach w Roehampton spotkali się Kacper Żuk (ATP 276) i Marc-Andrea Huesler (ATP 104). Polak dostał się do drabinki eliminacji Wimbledonu 2022 jako ostatni. Szwajcar został rozstawiony z szóstym numerem i był faworytem pojedynku. W przeciwieństwie do nowodworzanina rozegrał on w tym roku kilka meczów na trawie, dzięki czemu zbliżył się do debiutu w Top 100 rankingu ATP.

Żuk nie sprawił niespodzianki. Leworęczny Helwet pokazał, że dobrze czuje się na tej nawierzchni. W pierwszym secie Huesler zdobył przełamanie już w drugim gemie. Zdecydował się wówczas parę razy ruszyć do siatki po zagraniu slajsem i zmusić Polaka do błędu. Nasz reprezentant mógł odrobić stratę breaka w piątym gemie, ale Szwajcar obronił serwis. Po 25 minutach to on zwieńczył premierową odsłonę wynikiem 6:3 przy drugiej piłce setowej.

Na początku trzeciego gema drugiej partii doszło do bolesnej sytuacji, która miała wpływ na dyspozycję Hueslera. Przy próbie odegrania piłki Szwajcar poślizgnął się na trawie i upadł na kort. Po przerwie medycznej wznowił grę, ale było widać, że odczuwa ból w kolanie. Żuk wypracował trzy break pointy w szóstym gemie, jednak rywal uratował się serwisem. Ostatecznie o losach tej części spotkania zadecydował tie break.

13. gem został znakomicie rozegrany przez faworyzowanego Szwajcara. Już pierwsza piłka przyniosła mu mini przełamanie. Przewaga Hueslera szybko urosła i wynosiła nawet pięć punktów. Pomógł w tym sfrustrowany Żuk, który popełnił m.in. podwójny błąd. Po zmianie stron Helwet miał już cztery piłki meczowe. Przy pierwszej posłał wygrywający return z bekhendu i zakończył trwający 75 minut pojedynek wynikiem 6:3, 7:6(2).

Żuk po raz kolejny nie przeszedł eliminacji do zawodów Wielkiego Szlema. Zwycięski Huesler ma jeszcze szansę uczynić to po raz pierwszy. W II rundzie jego przeciwnikiem będzie w środę Słowak Andrej Martin (ATP 187), który rozgromił swojego rodaka Lukasa Lackę 6:2, 6:1. Aby dostać się do głównej drabinki Wimbledonu 2022, trzeba wygrać w sumie trzy spotkania.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)