Łotyszka zdetronizowana. Jest nowa mistrzyni turnieju w Eastbourne

W sobotę wyłoniona została nowa mistrzyni turnieju WTA 500 w Eastbourne. Tytułu nie obroniła Łotyszka Jelena Ostapenko, która uległa czeskiej tenisistce Petrze Kvitovej.

Petra Kvitova Getty Images / Charlie Crowhurst / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Petra Kvitova (WTA 31) długo czekała na triumf w WTA Tour. W marcu 2021 roku zwyciężyła w Dosze. Później w żadnym turnieju nie awansowała do finału. Złą passę przerwała w 47. edycji turnieju w Eastbourne. W półfinale zatrzymała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię, która miała serię 12 z rzędu wygranych meczów. W sobotnim finale Czeszka pokonała 6:3, 6:2 Jelenę Ostapenko (WTA 14).

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Kvitova uzyskała na 2:0. W drugim Czeszka dwa razy odebrała rywalce podanie. W trwającym 77 minut meczu obroniła pięć break pointów, wszystkie w czwartym gemie drugiej partii. Naliczono jej 18 kończących uderzeń i 12 niewymuszonych błędów. Ostapenko miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

W finale doszło do konfrontacji wielkoszlemowych mistrzyń. Ostapenko wygrała Roland Garros 2017, a Kvitova dwa razy triumfowała w Wimbledonie (2011, 2014). Bilans ich meczów to teraz 5-4 dla Czeszki. Po raz drugi zmierzyły się na trawie. W 2016 roku w Birmingham zwyciężyła Łotyszka w trzech setach. W Eastbourne miało miejsce drugie starcie tych tenisistek w obecnym sezonie. W Dubaju stoczyły zażarty bój. Wygrała Ostapenko 5:7, 7:5, 7:6(9) po obronie piłki meczowej.

Ostapenko drugi rok z rzędu wystąpiła w finale imprezy w Eastbourne. Dokonała tego jako pierwsza tenisistka od czasu Dunki Karoliny Woźniackiej (2017, 2018). W XXI wieku obronić tytuł udało się tylko dwóm tenisistkom, Amerykance Chandzie Rubin (2002, 2003) i Belgijce Justine Henin (2006, 2007).

Łotyszka wystąpiła w 12. singlowym finale w WTA Tour, drugim na trawie. W ubiegłym roku w Eastbourne wygrała z Estonką Anett Kontaveit. W obecnym sezonie Ostapenko triumfowała na nawierzchni twardej w Dubaju. Kvitova na trawie ma bilans finałów 5-1. W 2011 roku w Eastbourne lepsza od niej była Francuzka Marion Bartoli. Czeszka na tej nawierzchni po dwa razy zwyciężyła w Wimbledonie (2011, 2014) i turnieju w Birmingham (2017, 2018). Bilans wszystkich finałów Kvitovej to teraz 29-10, a Ostapenko 5-7.

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)