Wygrane nadziei gospodarzy w Ostrawie. Rozegrano nietypowego seta

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Petra Kvitova
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Petra Kvitova

W pierwszym dniu turnieju głównego w Ostrawie rozegrano pięć meczów. Wygrały dwie gospodynie Petra Kvitova i Tereza Martinzova. Triumfatorka Wimbledonu, Jelena Rybakina zrewanżowała się dotąd niewygodnej przeciwniczce.

Jako pierwsza z Czeszek wyszła na kort Petra Kvitova. Nie miała ona prostego zadania w meczu z kwalifikantką Bernardą Perą. Co prawda wygrała pierwszego seta, ale w drugim pozwoliła deblowej partnerce Magdy Linette na odegranie się. W decydującym secie obu zawodniczkom drżała dłoń przy własnym serwisie. To Kvitova przełamała Amerykankę o jeden raz więcej i zwyciężyła 6:4.

Na zakończenie poniedziałku druga Czeszka, młodsza i niżej notowana niż Kvitova w rankingu WTA, Tereza Martincova, wygrała w dwóch setach z Jil Teichmann. Pierwsza partia była nietypowa. Najpierw cztery gemy wygrała Szwajcarka, następnie prowadziła 5:1, żeby ostatecznie Martincova odwróciła wynik na 6:5 i wygrała 7:6.

Jelena Rybakina zrewanżowała się Madison Keys za porażki poniesione w tym sezonie w Rolandzie Garrosie i w turnieju w Cincinatti. Triumfatorka Wimbledonu odwróciła wynik po niepowodzeniu w pierwszym secie. W pozostałych partiach wygrywała po 6:3.

Cztery z pięciu poniedziałkowych meczów trwały ponad dwie godziny. Jekaterina Aleksandrowa zwyciężyła w trzech setach z Wiktorią Azarenką, od której była gorsza w trzech wcześniejszych spotkaniach. Poradziła sobie z niewygodną przeciwniczką podobnie jak Rybakina.

Najkrótsze starcie Ajli Tomlanović z Shuai Zheng wyłoniło z kolei pierwszą przeciwniczkę Igi Świątek. Kwalifikantka z Australii wygrała w dwóch setach po 6:3. W drugim miała szansę na wcześniejsze postawienie "kropki nad i", ale w siódmym gemie nie wykorzystała trzech piłek meczowych. Nie spanikowała i wygrała ostatnią akcję niewiele później w dziewiątym gemie.

AGEL Open, Ostrawa (Czechy) WTA 500, kort twardy w hali, pula nagród 757,9 tys. dolarów poniedziałek, 3 października

I runda gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, WC) - Bernarda Pera (USA, Q) 6:3, 2:6, 6:4 Tereza Martincova (Czechy, WC) - Jil Teichmann (Szwajcaria) 7:6 (1), 7:6 (5) Jelena Rybakina (Kazachstan) - Madison Keys (USA) 5:7, 6:3, 6:3 Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) - Wiktoria Azarenka (Białoruś) 4:6, 6:4, 6:2 Ajla Tomljanović (Australia, Q) - Shuai Zhang (Chiny) 6:3, 6:3

Czy Ajla Tomljanović wygra minimum seta w meczu z Igą Świątek?