Sabalenka skomplikowała sobie sytuację. Dwie tenisistki z kwalifikacją do WTA Finals

Rozstawiona z numerem drugim Aryna Sabalenka nie wygrała nawet jednego meczu w turnieju WTA 1000 w Guadalajarze. Odpadła po porażce z Ludmiłą Samsonową. Dzięki temu Coco Gauff i Caroline Garcia zapewniły sobie awans do WTA Finals.

Cori Gauff PAP/EPA / Na zdjęciu: Cori Gauff
Ludmiła Samsonowa (WTA 22) ma szansę zakwalifikować się do WTA Finals, ale warunkiem dla niej jest zdobycie tytułu w Guadalajarze. Wykonała już dwa kroki. Turniej w Meksyku rozpoczęła od odprawienia Estonki Kai Kanepi. W środę była reprezentantka Włoch pokonała 6:4, 2:6, 6:2 Arynę Sabalenkę (WTA 4).

W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu Sabalenka popełniła 11 podwójnych błędów. Samsonowa obroniła osiem z 11 break pointów i wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Końcówka sezonu jest w jej wykonaniu niesamowita. Wygrała 20 z ostatnich 22 meczów. W środę odniosła trzecie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Kolejną rywalką Samsonowej będzie Kolumbijka Camila Osorio lub Czeszka Marie Bouzkova.

Porażka Sabalenki oznacza, ze Coco Gauff i Caroline Garcia zapewniły sobie kwalifikację do WTA Finals. Amerykanka i Francuzka dołączyły do Igi ŚwiątekOns Jabeur i Jessiki Pegula. Do obsadzenia pozostały cztery miejsca. Sabalenka jest obecnie na pozycji dającej jej prawo gry w Fort Worth, ale musi czekać, co zrobią jej rywalki. Kończąca sezon impreza z udziałem ośmiu najlepszych singlistek odbędzie się od 31 października do 7 listopada.

Gauff (WTA 7) pokonała 7:6(1), 6:3 Elisabettę Cocciaretto (WTA 92). W pierwszym secie Amerykanka wróciła ze stanu 1:3. W 12. gemie zmarnowała trzy piłki setowe, ale w tie breaku nie dała rywalce szans. W drugiej partii Włoszka z 1:5 zbliżyła się na 3:5, by następnie oddać podanie. O ćwierćfinał Gauff zmierzy się z Martiną Trevisan (WTA 28), która wygrała 6:0, 4:6, 6:3 z Kateriną Siniakovą (WTA 54). Czeszka podniosła się ze stanu 0:6, 0:2 i doprowadziła do trzeciego seta. W nim półfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa opanowała sytuację i od 1:2 wywalczyła pięć z sześciu kolejnych gemów.

Jelena Ostapenko (WTA 23) zwyciężyła 7:5, 2:6, 6:1 Eugenie Bouchard (WTA 430). W trwającym godzinę i 59 minut meczu miało miejsce 15 przełamań, z których osiem uzyskała Łotyszka. Anna Kalinska (WTA 73) wygrała 6:4, 0:6, 7:5 z Elise Mertens (WTA 34). W dramatycznym trzecim secie Belgijka zmarnowała prowadzenie 5:2 i trzy piłki meczowe w 10. gemie.

Guadalajara Open Akron, Guadalajara (Meksyk)