Maria Sakkari w grze o WTA Finals. Pozostało ostatnie wolne miejsce

Maria Sakkari zwyciężyła Danielle Collins w turnieju WTA 1000 w Guadalajarze. Grecka tenisistka zmierzy się z Weroniką Kudermetową o ostatnie wolne miejsce w WTA Finals.

Maria Sakkari Getty Images / Carlos Zepeda/Jam Media / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W Guadalajarze wyłonione zostały ćwierćfinalistki. W grze o tytuł pozostaje Maria Sakkari (WTA 6). Greczynka pokonała 5:7, 6:3, 6:3 Danielle Collins (WTA 16). W pierwszym secie Amerykanka od 3:5 zdobyła cztery kolejne gemy. W drugiej partii Sakkari uzyskała dwa przełamania. W trzeciej wykorzystała break pointa na 5:3 i nie pozwoliła rywalce na odrobieni straty.

W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Collins popełniła 11 podwójnych błędów. Sakkari na przełamanie zamieniła pięć z 11 okazji. Greczynka w ostatnich miesiącach spisywała się słabo. Biorąc pod uwagę okres od lipca dopiero po raz drugi wygrała dwa mecze z rzędu. W Parmie doszła do finału, w którym przegrała z Egipcjanką Mayar Sherif.

To był dobry dzień dla amerykańskich tenisistek. Jessica Pegula (WTA 5) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:4 Biancę Andreescu (WTA 59). Coco Gauff (WTA 7) w 61 minut rozbiła 6:0, 6:3 Martinę Trevisan (WTA 28). Finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa odparła osiem z dziewięciu break pointów i spożytkowała pięć z sześciu szans na przełamanie.

W ćwierćfinale wystąpi też Sloane Stephens (WTA 50), która zwyciężyła 7:6(6), 7:5 Caroline Garcię (WTA 10). W obu setach nie brakowało zwrotów akcji. W pierwszym mistrzyni US Open 2017 wróciła z 2:5. W tie breaku przegrywała 0-5, by zdobyć osiem z dziewięciu kolejnych punktów. Przy 3-6 obroniła trzy piłki setowe. W drugiej partii w pościg ruszyła Francuzka, która z 1:4 wyrównała na 4:4. Końcówka należała do Amerykanki, która w 12. gemie uzyskała przełamanie dające jej awans. Kolejną rywalką Stephens będzie Pegula.

Wiktoria Azarenka (WTA 37) wygrała 6:4, 6:7(4), 6:1 z Madison Keys (WTA 15). Była liderka rankingu i dwukrotna mistrzyni Australian Open prowadziła 6:4, 5:3, ale nie zakończyła meczu w dwóch setach. Na otwarcie trzeciej partii oddała podanie, by następnie zdobyć sześć gemów z rzędu. W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu wykorzystała siedem z 14 break pointów. Azarenka popełniła 11 podwójnych błędów, a Keys zrobiła ich 10.

Weronika Kudermetowa (WTA 12) zaserwowała 11 asów i pokonała 6:4, 6:4 Jelenę Ostapenko (WTA 23). Daria Kasatkina (WTA 11) oddała podanie siedem razy i przegrała 2:6, 6:2, 3:6 z Anną Kalinską (WTA 73). Marie Bouzkova (WTA 38) wygrała 0:6, 7:5, 6:3 z Ludmiłą Samsonową (WTA 22). W pierwszym secie Czeszka nie zdobyła gema, ale wywalczyła aż 20 punktów. W drugim uzyskała przełamanie na 6:5, by następnie łatwo utrzymać podanie. W trzecim Bouzkova od 0:2 zgarnęła sześć z siedmiu kolejnych gemów.

Aryny Sabalenki i Darii Kasatkiny nie ma już w rywalizacji w Guadalajarze, ale są kolejnymi tenisistkami, które zapewniły sobie prawo gry w WTA Finals (od 31 października do 7 listopada). W Fort Worth, gdzie odbędzie się impreza z udziałem ośmiu najlepszych tenisistek sezonu, pozostało już tylko jedno wolne miejsce. Sytuacja tak się ułożyła, że bezpośredni bój stoczą o nie Sakkari i Kudermetowa, które w Meksyku spotkają się w ćwierćfinale.

Guadalajara Open Akron, Guadalajara (Meksyk)