Wielki powrót Urszuli Radwańskiej. Najlepszy wynik w sezonie

Urszula Radwańska wystąpi w finale halowych zawodów ITF World Tennis Tour o puli nagród 60 tys. dolarów na kortach twardych w Calgary. W sobotę polska tenisistka w wielkim stylu odwróciła losy meczu.

Rafał Smoliński
Urszula Radwańska Materiały prasowe / Top Level Tennis/Karolina Grabowska / Na zdjęciu: Urszula Radwańska
W kwietniu bieżącego roku Urszula Radwańska (WTA 420) zmierzyła się z Eudice Chong (WTA 223) w Pretorii, gdzie reprezentantka Hongkongu wygrała w dwóch partiach. W Calgary 31-letnia krakowianka otrzymała szansę na rewanż i po trzysetowym boju ją wykorzystała.

Początek spotkania nie zapowiadała zwycięstwa Polki. Już w pierwszym gemie Chong zdobyła przełamanie, ale potem Radwańska wyrównała na po 2. Od tego momentu inicjatywę na korcie miała oznaczona "dwójką" Azjatka, która wypracowała dwa kolejne breaki i zwieńczyła premierową odsłonę wynikiem 6:2.

Drugą partię Radwańska rozpoczęła od utraty serwisu, ale tym razem odpowiedziała w wielkim stylu, wychodząc na 3:1. Kolejne trzy gemy padły jednak łupem Chong, która tym samym była dwa gemy od zwycięstwa w meczu. 26-latka nie utrzymała przewagi. Polka znakomicie rozegrała końcówkę seta, w której najpierw doprowadziła do stanu po 4, a następnie zadała decydujący cios w 10. gemie przy podaniu rywalki.

Radwańska wyrównała stan spotkania, ale trzeba była jeszcze wygrać trzecią partię. Tymczasem zaczęła ją jak poprzednie sety, czyli od przegrania serwisu. Chong jednak błyskawicznie oddała podanie i od tego momentu gra się wyrównała. Decydujące wydarzenia miały miejsce przy wyniku 4:3. Wówczas Polka uzyskała kluczowego breaka, a następnie zwieńczyła pojedynek przy czwartej piłce meczowej.

Po dwóch godzinach i 22 minutach Radwańska zwyciężyła Chong 2:6, 6:4, 6:3. Dzięki temu po raz pierwszy w 2022 roku wystąpi w finale. Jej przeciwniczką będzie zdolna 18-letnia Robin Montgomery (WTA 247), która w Calgary została rozstawiona z piątym numerem. Polka i Amerykanka grały ze sobą już dwukrotnie w obecnym sezonie. W kwietniu Montgomery była górą w Nottingham, ale pod koniec października Radwańska wzięła rewanż w Toronto.

Calgary National Bank Challenger, Calgary (Kanada)