Jednostronny półfinał ATP Finals. Historyczne osiągnięcie Norwega

Casper Ruud będzie rywalem Novaka Djokovicia w meczu o tytuł rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2022. W sobotnim półfinale Norweg w dwóch setach pokonał Andrieja Rublowa.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Casper Ruud
Casper Ruud wygrał Grupę Zieloną ATP Finals 2022, notując dwa zwycięstwa i jedną porażkę. Andriej Rublow w Grupie Czerwonej także uzyskał bilans 2-1, ale zakończył rywalizację na drugiej lokacie. Ich sobotni półfinał zapowiadał się na bardzo wyrównane spotkanie. Tymczasem okazał się jednostronnym meczem, wygranym przez Norwega 6:2, 6:4.

Po spokojnym początku dominację na korcie przejął, który grał skutecznie oraz regularnie i korzystał z nieliczonych pomyłek Rublowa. W efekcie od stanu 1:2 zdobył dziewięć gemów z rzędu i na dobrą sprawę rozstrzygnął losy meczu.

W końcówce Rublow jeszcze rzucił się do walki. Moskwianin zniwelował stratę w drugim secie z 1:5 do 4:5, ale wówczas Ruud zachował zimną krew. Serwując po zwycięstwo, utrzymał podanie do zera, kończąc mecz wspaniałym bekhendem.

Mecz trwał 68 minut. W tym czasie Ruud zaserwował dziesięć asów, jeden raz został przełamany, uzyskał cztery breaki, posłał 17 zagrań kończących i popełnił zaledwie osiem niewymuszonych błędów. Z kolei Rublowowi zapisano dziewięć asów, 16 uderzeń kończących oraz 23 pomyłki własne.

Tym samym Ruud został pierwszym w historii Norwegiem, który zagra o tytuł ATP Finals. Jego finałowym rywalem w niedzielę będzie Novak Djoković. Z Serbem zmierzył się dotychczas trzykrotnie i nie zdobył nawet seta.