Pokaz siły w finale. Historyczny sukces Kanady

Kanada pokonała 2:0 Australię w rozegranym na korcie twardym w hali w Maladze finale Pucharu Davisa. Dla tenisistów z Kraju Klonowego Liścia to pierwszy w historii tytuł w tej imprezie.

Marcin Motyka
Reprezentacja Kanady - mistrzowie Pucharu Davisa 2022 PAP/EPA / Julio Munoz / Na zdjęciu: Reprezentacja Kanady - mistrzowie Pucharu Davisa 2022
W meczu o tytuł rozgrywanego w Maladze turnieju finałowego Pucharu Davisa zmierzyły się dwie reprezentacje spoza Europy - Kanada i Australia. Spotkanie zapowiadało się na bardzo wyrównane. Tymczasem okazało się jednostronne. Tenisiści z Kraju Klonowego Liścia pewnie zwyciężyli 2:0.

W pierwszej grze Denis Shapovalov w półtorej godziny poradził sobie z Thanasim Kokkinakisem. 23-letni Kanadyjczyk zaserwował pięć asów, wykorzystał cztery z siedmiu piłek na przełamanie i wygrał 6:2, 6:4.

Drugi i decydujący punkt zdobył Felix Auger-Aliassime. Lider kanadyjskiej ekipy w pojedynku z Alexem de Minaurem ani razu nie stracił podania, sam uzyskał dwa breaki i wygrał 6:3, 6:4, dając triumf swojej reprezentacji.

Dla Kanady to pierwszy w historii triumf w Pucharze Davisa. W składzie zwycięskiej drużyny, prócz Shapovalova i Augera-Aliassime'a, znaleźli się też Vasek Pospisil, Alexis Galarneau i Gabriel Diallo.

Z kolei Australia 48. raz zagrała w finale Pucharu Davisa i poniosła 20. porażkę. Na tytuł czeka od 2003 roku.

Kanada - Australia 2:0
Turniej finałowy, finał, kort twardy w hali, Malaga (Hiszpania)