Wystarczyła niespełna godzina. Lekcja tenisa w meczu Polaka

Z całą pewnością nie tak miało wyglądać otwarcie Polaków w meczu z Włochami. Lorenzo Musetti nie dał żadnych szans Danielowi Michalskiemu podczas United Cup. 22-latek dostał solidną lekcję tenisa od wyżej notowanego rywala.

Mateusz Kozanecki
Daniel Michalski Getty Images / Bradley Kanaris / Na zdjęciu: Daniel Michalski
Murowanym faworytem tego starcia był Lorenzo Musetti. Włoch zajmuje obecnie 23. miejsce w rankingu ATP, podczas gdy niespełna 22-letni Polak jest 260.

Ponadto Michalski notował ostatnio serię pięciu porażek z rzędu. Przegrał oba mecze podczas United Cup - z Timofiejem Skatowem oraz Markiem-Andreą Hueslerem. Ostatni raz wygrał 18 listopada 2022 roku z Mirceą-Alexandru Jecanem w Antalyi.

Z Musettim mierzył się tylko raz, w 2018 roku, w ćwierćfinale juniorskiego US Open. Włoch wygrał wtedy 6:4, 6:0, a całe spotkanie trwało nieco ponad godzinę.

Już od samego początku wyżej notowany Włoch postawił trudne warunki. Michalski przy własnym podaniu nie był w stanie wygrać ani jednego punktu. Podobny przebieg miał kolejny gem. Cały set trwał zaledwie 25 minut, a Polak wygrał w nim tylko dziewięć punktów i zaledwie jednego gema, ale za to w efektownym stylu - do zera.

Obraz gry nieco zmienił się w połowie drugiej partii. Polak potrafił chociażby doprowadzić ze stanu 15:40 do równowagi, ale to wszystko na niewiele się zdawało wobec świetnie dysponowanego przeciwnika.

Choć spotkanie było już praktycznie rozstrzygnięte, Polak nie odpuszczał i starał się podejmować walkę o każdy punkt. Efektem był wygrany gem numer sześć i prowadzenie w siódmym, w którym podawał Musetti. Przez moment było 30:15 dla Michalskiego, na co przeciwnik odpowiedział w najlepszy możliwy dla siebie sposób - asem serwisowym. Po chwili wykorzystał pierwszą piłkę meczową i zakończył spotkanie.

Różnica klas w tym starciu była widoczna aż nadto. Włoch wygrał łącznie aż 51 punktów, podczas gdy Polak tylko 20. Elementem, w którym Michalski radził sobie lepiej, był pierwszy serwis. Trafił 70 proc. podań, natomiast rywal 58. Warto podkreślić, że reprezentant naszego kraju miał dobre momenty, ale to za mało w meczu z tak wysoko notowanym przeciwnikiem.

Doprowadzić do remisu spróbuje Iga Świątek, która jako następna pojawi się na korcie. Jej rywalką będzie Martina Trevisan. Później do zmagań przystąpią Hubert Hurkacz i Matteo Berrettini. Awans do półfinału uzyskają zwycięzcy finałów miast oraz najlepszy spośród przegranych.

Polska - Włochy 0:1, Pat Rafter Arena, Brisbane (Australia)