Demonstracja siły Novaka Djokovicia. Serb w półfinale i z wyrównanym rekordem Australian Open

Novak Djoković nie dał szans Andriejowi Rublowowi w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych Australian Open. Tym samym Serb wyrównał rekord liczby wygranych meczów z rzędu w wielkoszlemowym turnieju w Melbourne.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / James Ross / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković pewnie zmierza po triumf w Australian Open. Poza meczem II rundy z Enzo Couacaudem, w którym stracił seta, Serb gładko odprawia kolejnych rywali. Wysokie zwycięstwo odniósł też w środę, gdy w ćwierćfinale rozbił 6:1, 6:2, 6:4 Andrieja Rublowa.

Djoković od początku meczu narzucił własne warunki i dominował na korcie. Pierwsze przełamanie, przy stanie 2:1, podarował mu jednak rywal, popełniając podwójny błąd serwisowy. W szóstym gemie, po skutecznym ataku z forhendem, Serb dołożył kolejnego breaka, następnie zakończył pierwszego seta.

Druga partia miała identyczny przebieg. Rublow starał się jak najmocniej uderzać z forhendu i szukał zagrań kończących, ale Djoković demonstrował swoją siłę. Belgradczyk wykazywał się szybkością, zwinnością i umiejętnością przechodzenia z obrony do ataku. W tej odsłonie znów dwukrotnie przełamał przeciwnika.

Wyjście na prowadzenie 2-0 w setach nie rozluźniło Djokovicia. Wręcz przeciwnie - trzecią partię rozpoczął od przełamania. Wówczas nieco spuścił nogę z gazu, skoncentrował się na wygrywaniu gemów przy swoim podaniu i doprowadził mecz do końca.

W ciągu 123 minut gry Djoković zaserwował 14 asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał pięć z 14 break pointów, posłał 32 uderzenia wygrywające, popełnił 21 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 105 punktów, o 30 więcej od Rublowa.

35-letni Djoković 44. raz w karierze awansował do wielkoszlemowego półfinału (lepszy pod tym względem jest jedynie Roger Federer - 46). W 1/2 finału Australian Open zameldował się po raz dziesiąty, co daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za plecami Federera (15) i Jacka Crawforda (11).

Pokonując w środę Rublowa, Djoković wygrał 26. mecz z rzędu w Australian Open i dzięki temu wyrównał rekord turnieju należący dotychczas do Andre Agassiego (lata 2000-04). Ostatnią porażkę w Melbourne Serb poniósł w 2018 roku, gdy przegrał z Hyeonem Chungiem.

O finał, w piątek, rozstawiony z numerem czwartym Djoković zmierzy się z Tommym Paulem. Będzie to pierwszy pojedynek pomiędzy tymi tenisistami.