Wyrównany mecz amerykańskich rewelacji Australian Open. Życiowy sukces Tommy'ego Paula

Tommy Paul w czterech setach pokonał Bena Sheltona w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych Australian Open 2023. Tym samym 25-letni Amerykanin wystąpi w pierwszym wielkoszlemowym półfinale.

Marcin Motyka
Tommy Paul PAP/EPA / James Ross / Na zdjęciu: Tommy Paul
Australian Open 2023 obfituje w niespodzianki. Najbardziej zaskakującą parę na etapie 1/4 finału utworzyli nierozstawieni Amerykanie - Tommy Paul i Ben Shelton. Dla obu już był to życiowy sukces w Melbourne. A w środę kolejny krok i jeszcze większe osiągnięcie wywalczył starszy i wyżej notowany Paul, który zwyciężył 7:6(6), 6:3, 5:7, 6:4.

Mecz od początku był bardzo wyrównany. W pierwszej partii nie doszło do żadnego przełamania i o wszystkim decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Paul uzyskał dwa setbole. Pierwszego Shelton obronił serwisem, ale przy drugim trafił z bekhendu w siatkę i ta partia zakończyła się sukcesem wyżej notowanego z Amerykanów.

W drugiej partii Paul znalazł sposób na przełamanie podania przeciwnika i zwyciężył 6:3. W trzeciej 25-latek z New Jersey znów uzyskał breaka, objął prowadzenie 4:3, ale wówczas przytrafił mu się słabszy moment i zaczął popełniać więcej błędów. W efekcie roztrwonił przewagę i przegrał tę odsłonę 5:7.

Paul jednak nie przejął się tym niepowodzeniem. Już w gemie otwarcia czwartego seta przełamał rywala i odzyskał kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Następnie pewnie utrzymywał własne podanie i po 186 minutach gry mógł cieszyć się z życiowego sukcesu.

Na przestrzeni całego meczu Paul był skuteczniejszy w dłuższych wymianach (wygrał 61 z 96 akcji składających się z pięciu lub więcej odbić), zaserwował mniej asów (siedem, przy 24 Sheltona), jednak tylko dwa razy został przełamany, podczas gdy sam uzyskał trzy breaki. Posłał również więcej zagrań kończących (43-42) i popełnił mniej niewymuszonych błędów (26-50).

25-letni Paul pierwszy raz w karierze awansował do wielkoszlemowego półfinału. O finał, w piątek, zmierzy się z lepszym z pary Andriej Rublow - Novak Djoković.