Katarzyna Piter grała o tytuł w Meksyku. Dwa emocjonujące sety w finale

Katarzyna Piter grała w niedzielę o triumf w zawodach debla turnieju WTA 125 (WTA Challenger) na kortach ziemnych w meksykańskim San Luis Potosi. Polka i Gruzinka Oksana Kałasznikowa miały swoje szanse w decydującym spotkaniu.

Rafał Smoliński
Katarzyna Piter Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Piter
Para Katarzyna Piter i Oksana Kałasznikowa nie bez problemu wygrała trzy mecze i dotarła do finału. W niedzielę na ich drodze stanęły Aliona Bolsova i Andrea Gamiz, które rozegrały jedno spotkanie mniej, bo raz otrzymały walkowera, za to nie straciły seta. Rozstawione z czwartym numerem Hiszpanka i Wenezuelka po dwusetowym boju zwyciężyły także w decydującym meczu i sięgnęły po tytuł.

Największe emocje były w pierwszym secie, w którym obie pary miały swoje szanse. Piter i Kałasznikowa dwukrotnie odrobiły stratę przełamania. Potem podawały po zwycięstwo w partii przy wyniku 6:5, ale rywalki doprowadziły do tie-breaku. W nim o zwycięstwie rozstrzygnęło zaledwie jedno mini przełamanie.

Z kolei w drugiej części meczu Bolsova i Gamiz uzyskały kluczowe przełamanie w piątym gemie. Tenisistka z Poznania i jej partnerka do końca walczyły o odrobienie strat. W dziesiątym gemie miały cztery z rzędu break pointy, jednak hiszpańsko-wenezuelski duet przetrwał trudny czas i zamknął spotkanie przy pierwszej piłce meczowej.

Po 95 minutach Bolsova i Gamiz zwyciężyły ostatecznie 7:6(5), 6:4 i zostały mistrzyniami zawodów debla turnieju San Luis Potosi Open. Triumfatorki otrzymały po 160 punktów do rankingu WTA oraz czek na sumę 5000 dolarów do podziału.

Piter i Kałasznikowa wywalczyły na meksykańskiej mączce po 95 punktów i wzbogaciły się o 2500 dolarów. Przed nimi kolejny start w Ameryce Łacińskiej, tym razem w Bogocie. W kolumbijskiej stolicy zagrają wspólnie w imprezie rangi WTA 250, a ich pierwszymi przeciwniczkami będą Indonezyjka Jessy Rompies i Prarthana Thombare z Indii.

San Luis Potosi Open, San Luis Potosi (Meksyk)
WTA 125, kort ziemny, pula nagród 115 tys. dolarów
niedziela, 2 kwietnia

finał gry podwójnej:

Aliona Bolsova (Hiszpania, 4) / Andrea Gamiz (Wenezuela, 4) - Katarzyna Piter (Polska) / Oksana Kałasznikowa (Gruzja) 7:6(5), 6:4

Czy Katarzyna Piter zakończy sezon 2023 w Top 100?