Awans groźnej rywalki Igi Świątek. Petra Martić z szansą na drugi ćwierćfinał w Madrycie

Czeszka Barbora Krejcikova miała mały przestój, ale nie straciła seta w meczu z Chinką Xiyu Wang w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Chorwatka Petra Martić pokonała Annę Kalinską po trzysetowej batalii.

Barbora Krejcikova PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova
Barbora Krejcikova (WTA 12) w poprzedniej rundzie w Madrycie nie uniknęła straty seta w meczu z Danką Kovinić z Czarnogóry. W niedzielę pokonała 6:4, 6:1 Xiyu Wang (WTA 65). Czeska mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 wyrównała na 2-2 bilans spotkań z Chinką.

W pierwszym secie Czeszka prowadziła 5:2, by stracić dwa kolejne gemy. Na więcej rywalce nie pozwoliła i przy 5:4 utrzymała podanie. W drugiej partii Krejcikova dominowała na korcie. Mogła ją wygrać 6:0, ale w szóstym gemie zmarnowała piłkę meczową i oddała podanie. Po chwili Czeszka uzyskała przełamanie i zapewniła sobie awans.

W ciągu 87 minut Krejcikova dwa razy oddała podanie, a wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Dla Czeszki jest to dopiero drugi singlowy występ w Madrycie. W 2021 roku odpadła w I rundzie. Wcześniej wystąpiła raz w kwalifikacjach i nie wygrała w nich meczu (2018).

Krejcikova największy singlowy triumf odniosła w Rolandzie Garrosie 2021. Poza tym wygrała jeszcze turnieje w Strasburgu i Pradze (2021), Tallinie i Ostrawie (2022) oraz Dubaju (2023). W finale dwóch ostatnich turniejów Czeszka pokonała Igę Świątek.

Kolejną rywalką Krejcikovej będzie Petra Martić (WTA 33), która zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3 Annę Kalinską (WTA 62). Spotkanie trwało dwie godziny i cztery minuty. Chorwatka zaserwowała pięć asów i wywalczyła 41 z 50 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła pięć z sześciu break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z pięciu szans.

Martić w 2019 roku doszła w Madrycie do ćwierćfinału. Chorwatka w przeszłości była notowana na 14. miejscu w rankingu. Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2019. Może się pochwalić siedmioma zwycęstwami nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Jedno odniosła w tym roku, gdy w półfinale w Linzu odprawiła Marię Sakkari.

Chorwatka do tej pory wystąpiła w sześciu finałach w WTA Tour i zdobyła dwa tytuły (Stambuł 2019, Lozanna 2022). 32-letnia Martić po raz pierwszy zmierzy się z Krejcikovą.