Sensacja! Sabalenka wyrzucona z turnieju

Aryna Sabalenka nie wygra turnieju WTA 500 w Berlinie! Wiceliderka rankingu odpadła po porażce z Weroniką Kudermetową. Odpadła również Coco Gauff, która uległa Jekaterinie Aleksandrowej.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Turniej w Berlinie nie jest udany dla tenisistek z Top 10 rankingu. Ons Jabeur odpadła już po pierwszym meczu i nie obroni tytułu. Na II rundzie występ zakończyła Aryna Sabalenka (WTA 2), która przegrała 2:6, 6:7(2) z Weroniką Kudermetową (WTA 13).

W pierwszym secie Sabalenka dwa razy oddała podanie i nie była w stanie nawiązać walki. W drugiej partii ruszyła w pogoń i z 2:4 wyszła na 5:4. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Kudermetowa odskoczyła na 6-1. Spotkanie zakończyła przy drugiej piłce meczowej.

W ciągu 99 minut obie tenisistki zaserwowały po pięć asów. Kudermetowa wywalczyła 30 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a sama wykorzystała trzy z czterech break pointów. Po raz drugi okazała się lepsza od Sabalenki w Berlinie. Rok temu stoczyły trzysetową batalię. Bilans ich meczów to teraz 3-2 dla mistrzyni Australian Open.

Sabalenka przegrała siódmy mecz w tym roku (bilans 34-7). W styczniu w Melbourne zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Poza tym w obecnym sezonie wygrała jeszcze turnieje w Adelajdzie i Madrycie. Z Rolanda Garrosa odpadła w półfinale po dreszczowcu z Karoliną Muchovą. Kudermetowa odniosła 14. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, czwarte w tym roku. Wcześniej rozprawiła się z Coco Gauff (Doha) oraz Darią Kasatkiną i Jessicą Pegulą (Madryt).

Kolejną rywalką Kudermetowej będzie Jekaterina Aleksandrowa (WTA 22), która pokonała 6:4, 6:0 Coco Gauff (WTA 7). Mieszkanka Pragi od 1:3 zgarnęła 11 z 12 kolejnych gemów. W trwającym 75 minut meczu zdobyła 25 z 30 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła cztery z pięciu break pointów i spożytkowała pięć z 12 szans na przełamanie.

Aleksandrowa jest niepokonana od siedmiu meczów. W ubiegłym tygodniu obroniła tytuł w Den Bosch. W czwartek zanotowała 11. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, drugie w tym sezonie. W Miami była lepsza od Belindy Bencić.

Maria Sakkari (WTA 8) rozbiła 6:2, 6:1 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 70). W ciągu 65 minut Greczynka posłała siedem asów i zgarnęła 29 z 37 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła cztery break pointy, a sama miała cztery szanse na przełamanie i wszystkie wykorzystała.

Marketa Vondrousova (WTA 53) prowadziła 6:3, 6:5 z Jule Niemeier (WTA 120), gdy Niemka skreczowała. Pogromczyni Ons Jabeur z poprzedniej rundy poślizgnęła się na korcie i miała groźnie wyglądający upadek. Nie była w stanie kontynuować gry.

bett1open, Berlin (Niemcy)
WTA 500, kort trawiasty, pula nagród 780,6 tys. dolarów
czwartek, 22 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 6) - Alaksandra Sasnowicz 6:2, 6:1
Weronika Kudermetowa - Aryna Sabalenka (1) 6:2, 7:6(2)
Jekaterina Aleksandrowa - Coco Gauff (USA, 5) 6:4, 6:0
Marketa Vondrousova (Czechy, WC) - Jule Niemeier (Niemcy, Q) 6:3, 6:5 i krecz

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Aryna Sabalenka wygra Wimbledon 2023?