Kei Nishikori czekał na to 21 miesięcy. Bohater Wimbledonu powrócił do domu

Kei Nishikori w końcu powrócił do rywalizacji w zawodach głównego cyklu. Japończyk wygrał pierwszy mecz w turnieju ATP 250 na kortach twardych w Atlancie. Ze zmiennym szczęściem grali we wtorek Amerykanie, ale ćwierćfinalista Wimbledonu nie zawiódł.

Rafał Smoliński
Kei Nishikori PAP/EPA / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Kei Nishikori
Na ten dzień Kei Nishikori czekał aż 21 miesięcy, gdy zaprezentował się w jesiennej edycji turnieju BNP Paribas Open 2021 w Indian Wells. W swoim pierwszym występie w tourze po problemach zdrowotnych zmierzył się w Atlancie z Jordanem Thompsonem. Na przestrzeni dwóch godzin i 25 minut żadnemu z panów nie udało się wywalczyć choćby jednego przełamania. Po dwóch tie-breakach ze zwycięstwa 7:6(5), 7:6(5) cieszył się Japończyk.

- To nie był łatwy mecz I rundy z Jordanem. On jest bardzo solidny zza linii końcowej. Nie myli się zbyt często i musiałem cały czas być agresywny. Jestem jednak zadowolony ze swojej postawy. Były momenty, w których mogłem bardziej przejąć inicjatywę. Cieszę się, że w tych trudnych warunkach wygrałem w dwóch setach - powiedział reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni w pomeczowym wywiadzie na korcie (cytat za ATP).

W Atlancie temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, ale 33-letni Nishikori poradził sobie znakomicie. W czerwcu, po wielomiesięcznej przerwie od tenisa, wystąpił w challengerze w Palmas del Mar i wygrał portorykańską imprezę ze stratą zaledwie seta. W tym tygodniu zaliczył udany powrót do głównego cyklu. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie w czwartek Juncheng Shang. Chińczyk zwyciężył rozstawionego z "szóstką" Amerykanina Bena Sheltona 6:4, 6:4.

Udany powrót do domu zaliczył niespodziewany bohater Wimbledonu, Christopher Eubanks. Amerykanin osiągnął ćwierćfinał londyńskiego turnieju, w którym po pięciosetowym boju zatrzymał go Danił Miedwiediew. Pochodzący z Atlanty tenisista utrzymuje dobrą dyspozycję. Przed rodzimą publicznością wygrał ze swoim rodakiem Andresem Martinem 6:2, 6:4.

Było to spotkanie dwóch zawodników, którzy mają na koncie występy dla miejscowej uczelni - Georgia Tech. Z tego względu obaj mogli liczyć na wsparcie trybun. - Wiedziałem, że atmosfera będzie radosna. Andres i ja znamy się bardzo dobrze. To gość, z którym najprawdopodobniej trenuję najczęściej, gdy jestem w Atlancie - stwierdził Eubanks. Już w środowy wieczór jego przeciwnikiem będzie inny reprezentant USA, Brandon Nakashima, który wygrał z Australijczykiem Maksem Purcellem 6:3, 7:6(5).

Wtorek nie był udanym dniem dla innego tenisisty związanego wiele lat z Atlantą, Johna Isnera. 38-latek, sześciokrotny mistrz tych zawodów, przegrał w I rundzie z Dominikiem Koepferem 6:3, 6:7(4), 6:7(3). "Big John" posłał 21 asów i jako jedyny zdobył przełamanie. Jednak to Niemiec okazał się lepszy w dwóch tie-breakach i awansował do 1/8 finału. Na jego drodze stanie w czwartek oznaczony "trójką" Brytyjczyk Daniel Evans.

Pierwszego przeciwnika w Atlanta Open 2023 poznał we wtorek najwyżej rozstawiony Taylor Fritz. Amerykanin zmierzy się z Chińczykiem Yibingiem Wu, który pewnie pokonał Francuza Corentina Mouteta 6:3, 6:4. Tenisista z Kalifornii, który otrzymał na początek wolny los, wkroczy do akcji dopiero w czwartek.

Rewanż za porażkę na trawie w Newport wziął Maxime Cressy. Na kortach twardych w Atlancie pokonał on 6:3, 6:3 swojego rodaka Aleksa Michelsena, który jeszcze w niedzielę grał o swój pierwszy tytuł (ostatecznie przegrał w finale z Adrianem Mannarino). W czwartek Cressy zmierzy się z innym tenisistą z USA, Jeffreyem Johnem Wolfem.

W II rundzie wystąpi również Ugo Humbert. Po dwóch godzinach i 34 minutach Francuz zwyciężył swojego krajana Constanta Lestienne'a 4:6, 7:5, 7:5. Dzięki temu już w środę zagra o ćwierćfinał z Lloydem Harrisem z RPA.