Rybakina uciekła spod topora. Szczęśliwa przegrana w ćwierćfinale

Czwartkowe spotkania podczas turnieju WTA 500 w Abu Zabi wyłoniły pozostałe ćwierćfinalistki imprezy. Najciężej na awans do najlepszej "ósemki" musiała zapracować rozstawiona z "jedynką" Jelena Rybakina. Pokaz mocy dała z kolei Ludmiła Samsonowa.

Seweryn Czernek
Jelena Rybakina Getty Images / Christopher Pike / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
Turniej WTA 500 w Abu Zabi wkracza w decydującą fazę. Poznaliśmy nazwiska czterech kolejnych zawodniczek, które zameldowały się w ćwierćfinale imprezy. W tym gronie zabraknie Magdy Linette, która w środę przegrała mecz drugiej rundy z Beatriz Haddad Maią.

W pierwszym czwartkowym spotkaniu rozstawiona z "czwórką" Barbora Krejcikova zmierzyła się z Sarą Sorribes Tormo. Czeszka od początku prezentowała lepszą grę od rywalki, a dwa przełamania dały jej zwycięstwo 6:2. W drugiej odsłonie panie rozegrały tylko jednego gema. Hiszpanka po tym, jak pozwoliła się przełamać, skreczowała z powodu kontuzji. Tym samym Krejcikova awansowała do kolejnej fazy po 43 minutach gry.

Jej rywalką w ćwierćfinale będzie Ludmiła Samsonowa. Grająca z "ósemką" Rosjanka nie miała żadnych problemów z pokonaniem Anheliny Kalininy. W pierwszym secie Ukrainka zdołał wygrać tylko jednego gema przy własnym podaniu. Kolejna partia przyniosła już nieco więcej walki, jednak zwyciężczyni była ta sama. Samsonowa wygrała całe spotkanie 6:1, 6:4.

Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyło starcie najwyżej rozstawionej Jeleny Rybakiny z Danielle Collins. Górą w premierowej odsłonie była Amerykanka, która w piątym gemie zanotowała decydujące przełamanie. Kolejne partie przyniosły już więcej walki i sporą liczbę straconych serwisów. Kazaszka drugiego seta zamknęła serią czterech wygranych gemów z rzędu i wygraną 6:3. W trzecim powtórzyła ten wynik, notując udany powrót do meczu i meldując się w ćwierćfinale.

O miejsce w najlepszej "czwórce" zagra dość niespodziewanie z Cristiną Bucsą. Hiszpanka dostała się do głównej drabinki jako szczęśliwa przegrana kwalifikacji i znakomicie wykorzystała otrzymaną szansę. W drugiej rundzie jej rywalką była Heather Watson. Spotkanie to było bardzo wyrównane, a o zwycięstwie Hiszpanki zadecydowała lepsza gra w decydujących fragmentach obu rozegranych partii. Bucsa wygrała 7:6(1), 7:5.

Mubadala Abu Zabi Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 922,5 tys. dolarów
czwartek, 8 lutego

II runda gry pojedynczej:

Barbora Krejcikova (Czechy, 4) - Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, LL) 6:1, 1:0 krecz
Ludmiła Samsonowa (8) - Anhelina Kalinina (Ukraina) 6:1, 6:3
Jelena Rybakina (Kazachstan, 1) - Danielle Collins (USA, Q) 4:6, 6:3, 6:3
Cristina Bucsa (Hiszpania, LL) - Heather Watson (Wielka Brytania, Q) 7:6(1), 7:5