Pasjonująca walka zakończona tie-breakiem. Rybakina powalczy o tytuł w Miami

Jelena Rybakina pokonała po świetnym meczu Wiktorię Azarenkę w trzech setach w półfinale turnieju WTA 1000 w Miami. Reprezentantka Kazachstanu po raz drugi z rzędu powalczy o tytuł na Florydzie.

Adrian Nuckowski
Jelena Rybakina Getty Images / Robert Prange / Jelena Rybakina
Dla obu zawodniczek była to czwarta bezpośrednia konfrontacja. We wcześniejszych za każdym razem lepsza okazywała się Jelena Rybakina. W ich ostatnim pojedynku rozegranym 20 lutego 2024 roku w Dubaju Wiktoria Azarenka po raz pierwszy wygrała seta, jednak w powalczeniu o wygraną przeszkodziła jej kontuzja.

Tenisistki bardzo pewnie weszły w mecz, zdając sobie sprawę, że nawet chwilowa słabość może skończyć się utratą serwisu. Obie panie od początku były jednak mocno skupione na wygrywaniu swoich gemów. Jedyne jak się później okazało przełamanie nastąpiło w siódmym gemie. Rybakina wykorzystała dopiero szósty break point w meczu i wyszła na prowadzenie 4:3.

Tenisistka z Kazachstanu po profesorsku rozegrała swoje kolejne gemy i przypieczętowała wygraną w premierowej partii 6:4. Fenomenalnie w kluczowych momentach funkcjonował w jej szeregach serwis. Po pierwszym podaniu wygrała do tego momentu aż 89 proc. punktów.

Białorusinka jednak nie dała za wygraną. Już na początku drugiego seta wykorzystała okazję na przełamanie i po forhendowym błędzie rywalki objęła prowadzenie 2:0. Chwilę później napędzona Azarenka błyskawicznie utrzymała swoje podanie.

Przewaga starszej z zawodniczek rosła z każdą akcją. Kompletnie rozbita Rybakina nie mogła zdobyć nawet punktu, a udało jej się to dopiero po aż szesnastu z rzędu przegranych akcjach. Po 29 minutach Azarenka wygrała 6:0, oddając swojej rywalce w całej partii zaledwie pięć punktów.

Trzeci set był już bardzo wyrównany, a Rybakina wróciła do swojej gry z początku spotkania. Rozstawiona z numerem czwartym przełamała Białorusinkę po długim piątym gemie i była blisko zwycięstwa w całym meczu. Azarenka jednak przełamała w kluczowym momencie, wyrównując losy rywalizacji. Zwyciężczynię wyłonił tie-break, a w nim więcej zimnej krwi zachowała młodsza z tenisistek.

Jej finałową rywalką będzie w sobotę Amerykanka Danielle Collins (więcej tutaj).

Miami Open, Miami (USA)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 8,995 mln dolarów
czwartek, 28 marca

półfinał gry pojedynczej:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 4) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 27) 6:4, 0:6, 7:6(2)