Puchar Davisa: Ferrer drugim singlistą obrońców tytułu

Ostatnim akordem sezonu na świecie będzie finał Pucharu Davisa, który od piątku do niedzieli (4-6 grudnia) rozegrany zostanie w hali Palau Sant Jordi na kortach ziemnych. Gospodarze Hiszpanie z Rafaelem Nadalem w składzie podejmą Czechów.

Niespodzianka w desygnacji Czechów na grę podwójną w sobotę: niepokonana para Radek Štěpánek / Tomáš Berdych ustąpi pola Janowi Hájkowi i Lukášowi Dlouhý'emu. Finał rozpocznie się w piątek o godz. 16 elektryzującą niezapomnianymi zaszłościami grą między Nadalem a Berdychem.

Droga do finału

Reprezentanci Półwyspu Iberyjskiego pokonali Serbów (4-1), Niemców (3-2) i Izraelczyków (4-1). W meczu z Niemcami o ostatecznym rozstrzygnięciu decydowała piąta gra. Czesi w półfinale rozprawili się z Chorwatami (4-1). W meczu tym miała miejsce epicka batalia Štěpánka z Ivo Karloviciem (16-14 w piątym secie dla Czecha), w której chorwacki wieżowiec zaserwował 78 asów i nie wykorzystał pięciu piłek meczowych. W spotkaniu tenisiści zanotowali w sumie 342 kończące uderzenia. Wcześniej Czesi wyeliminowali silnych Francuzów i Argentyńczyków (w obu meczach 3-2).

Hiszpanie po raz czwarty czy Czesi po raz drugi?

Hiszpanie, pokonując w półfinale Izraelczyków odnieśli 17. z rzędu domowe zwycięstwo i święcili 19. kolejny triumf na kortach ziemnych. Będzie to dla nich drugi z rzędu finał. Przed rokiem w Mar del Plata upokorzyli Argentyńczyków. Wcześniej główne trofeum reprezentanci Półwyspu Iberyjskiego zdobyli w 2000 i 2004 roku. Poza tym na swoim koncie mają jeszcze finały z 1965, 1967 i 2003 roku, wszystkie przegrane z Australijczykami. Hiszpanie będą próbowali powtórzyć wyczyn Szwedów (1997-1998), którzy jako ostatni byli w stanie dwa razy z rzędu zdobyć główne trofeum.

Dla Czechów będzie to pierwszy finał od czasów Ivana Lendla, który w 1980 roku poprowadził ówczesną Czechosłowację do jedynego triumfu. Ich rywalami w finale byli Włosi. Poza tym nasi południowi sąsiedzi mogą się jeszcze pochwalić finałem z 1975 roku, w którym przegrali z mającymi w swoim składzie Björna Borga Szwedami.

Składy

Kapitan Czechów Jaroslav Navrátil do Hiszpanii zabrał Štěpánka (bilans w Pucharze Davisa 14-7, 5-3 na kortach ziemnych), Berdycha (21-7, 8-4), Hájka (1-0) i Dlouhy'ego (3-4, 3-3). Štěpánek w tym roku w rozgrywkach tych wygrał sześć z siedmiu gier, w tym wszystkie trzy deblowe. Jedynej porażki doznał w spotkaniu z Jo-Wilfriedem Tsongą. Później w czwartej grze pokonał Gillesa Simona, zdobywając w meczu z Francuzami punkt na wagę awansu. Był również bohaterem ćwierćfinału z Argentyńczykami, gdy w decydującej grze pokonał Juana Mónaco. Berdych jeszcze nigdy nie przegrał gry deblowej (8-0). W tym sezonie wygrał sześć z siedmiu gier, jedynej porażki doznając z Juanem del Potro.

Po raz drugi w tym roku w drużynie hiszpańskiej znalazł się Nadal (14-5, 12-2), który na początku roku wygrał Australian Open. W meczu I rundy z Serbami odniósł dwa trzysetowe zwycięstwa: z Janko Tipsarevicem i Novakiem Đokoviciem. Ostatnio w Turnieju Mistrzów w Londynie poniósł trzy grupowe porażki i jego forma Hiszpanów musi niepokoić. Dużo kontrowersji wywołało nominowanie przez kapitana Alberta Costę będącego nie w pełni sił Davida Ferrera (9-3, 6-0) zamiast bardzo solidnego w tym sezonie Juana Carlosa Ferrero (17-7, 17-4), który zdobył decydujący punkt w ćwierćfinale z Niemcami. Ferrer wystąpił w tym sezonie w meczach z Serbami i Izraelczykami, pokonał m.in. Đokovicia. Półfinalista Australian Open Fernando Verdasco (11-7, 4-2) podobnie jak Federer nie wyszedł z grupy w Turnieju Mistrzów. W tej edycji Davisa nie wystąpił jedynie w półfinałowym meczu z Niemcami, odnosząc dwa zwycięstwa (jedno w deblu), a przegrywając po zaciętym boju z Kohlschreiberem (6-8 w piątym secie). Przed rokiem był bohaterem finałowego meczu z Argentyną, w którym zdobył dwa punkty: w grze deblowej i decydujący o triumfie po zwycięstwie nad Acasuso. Jego partner z tamtej gry Feliciano López (9-11, 4-4) w tym roku wystąpił we wszystkich trzech meczach, wygrywając dwie z trzech gier deblowych.

3-2 dla Hiszpanów

Bilans dotychczasowych meczów obu ekip jest korzystniejszy dla Hiszpanów, którzy wygrali trzy z pięciu meczów. Jedyny raz w Grupie Światowej obie drużyny mierzyły się w 2004 roku, gdy spotkały się po raz ostatni. Wówczas w Brnie Hiszpanie wygrali 3-2, a decydujący punkt zdobył Nadal, który w trzech setach pokonał Štěpánka. W drużynie z Półwyspu Iberyjskiego wystąpił wtedy także López, który zdobył punkt na wagę remisu 2-2 po zwycięstwie nad Berdychem. Cztery pozostałe mecze obie ekipy rozegrały w latach 1931, 1965, 1971 i 1972, trzy z nich także kończyły się wynikiem 3-2, ale Hiszpanie zawsze przesądzali sprawę zwycięstwa w czwartej grze.

Puchar Davisa, finał

piątek-niedziela, 4-6 grudnia 2009

kort ziemny w hali, Barcelona

program

gra 1 (piątek): Nadal - Berdych

gra 2 (piątek): Ferrer - Štěpánek

gra 3 (sobota): López / Verdasco - Dlouhý / Hájek

gra 4 (niedziela): Nadal - Štěpánek

gra 5 (niedziela): Ferrer - Berdych

Hiszpania: Rafael Nadal, Fernando Verdasco, David Ferrer, Feliciano López. Kapitan Albert Costa

Czechy: Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Jan Hájek, Lukáš Dlouhý. Kapitan Jaroslav Navrátil

Źródło artykułu: