Iga Świątek bezradna w starciu z Aryną Sabalenką. Koszmarny mecz Polki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek nie wygra zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Cincinnati. W niedzielnym półfinale liderka rankingu WTA przegrała w dwóch setach ze znakomicie dysponowaną Aryną Sabalenką 3:6, 3:6.

W pierwszym niedzielnym półfinale zawodów Cincinnati Open 2024 spotkały się tenisistki, które w przyszłym tygodniu będą zajmować dwa najwyższe miejsca. Iga Świątek i Aryna Sabalenka zagrały ze sobą już po raz dwunasty. Polka wygrywała wcześniej ośmiokrotnie, ale niedzielny pojedynek zapowiadał się jako trudny. Panie rywalizowały bowiem na szybszej twardej nawierzchni i to przy dużej wilgotności, co działało na korzyść Białorusinki.

Już początek spotkania zapowiadał, że liderkę rankingu WTA czeka w niedzielę bardzo trudne zadanie. Sabalenka rozpoczęła od utrzymania własnego podania, a następnie bezwzględnie wykorzystała słabszy serwis Polki. 26-latka z Mińska przełamała do zera i prowadziła 2:0. Z tej przewagi cieszyła się krótko, ponieważ nasza reprezentantka również potrafiła odpowiedzieć na returnie.

W czwartym gemie Polka znów miała problemy przy własnym podaniu. Było już 0-30, ale wówczas cztery razy trafiła pierwszym serwisem i wyrównała stan seta na po 2. Niestety 23-latka z Warszawy nie poszła za ciosem. Jej przeciwniczka wyraźnie złapała swój rytm serwisowy. Białorusinka nie pozwoliła już Polce, aby ta zagroziła jej w partii otwarcia.

Kluczowy dla losów pierwszego seta okazał się szósty gem. Sabalenka dała wówczas koncert na returnie. Trafiała idealnie, dlatego Polka była bezradna. Białorusinka wypracowała dwa break pointy i już przy pierwszym posłała potężny return po krosie, zmuszając Świątek do błędu. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów wyszła na 4:2. Tej przewagi już nie oddała. W dziewiątym gemie natychmiast wykorzystała pierwszą piłkę setową.

W przerwie między setami Świątek skorzystała z przerwy toaletowej, a nad kortem pojawił się lekki deszcz. Po rozpoczęciu drugiej partii gra została jeszcze parę razy przerwana. Nie zmieniła się jednak sytuacja na korcie. To Sabalenka naciskała na returnie, choć w pierwszym gemie Polka jeszcze się uratowała, broniąc break pointa.

Ale po zmianie stron problemy wróciły. Świątek nie serwowała na wysokim poziomie i popełniała błędy. Grająca solidnie na returnie Sabalenka wypracowała dwa break pointy. Po chwili Polka wpakowała piłkę w siatkę i straciła podanie. Przegrywała 1:2 i znów musiała gonić wynik.

Tym razem Sabalenka nie dopuściła do powtórzenia sytuacji z pierwszego seta. W czwartym gemie Białorusinka obroniła break pointa i wyszła na 3:1. Potem jeszcze raz ruszyła do ataku przy podaniu Polki. Po paru skutecznych returnach Białorusinka zdobyła kolejnego breaka i tylko dwa gemy dzieliły ją od zwycięstwa.

Sabalenki nie mogły już zatrzymać nawet kolejne przerwy spowodowane opadami deszczu. Białorusinka wygrała serwis na 5:1 i była o krok od wygranej. Już po chwili wypracowała piłki meczowe przy podaniu Polki. Świątek jednak obroniła aż siedem meczboli i zamknęła gema.

Będąc w tak trudnej sytuacji pierwsza rakieta świata zagrała odważnie, czego bardzo brakowało na przestrzeni całego spotkania. Po zmianie stron Białorusinka zmarnowała kolejne dwa meczbole, a następnie straciła serwis. Wielkiego powrotu Świątek jednak nie było. W dziewiątym gemie Sabalenka wykorzystała dziesiątego meczbola i przełamaniem rozstrzygnęła pojedynek.

Spotkanie trwało godzinę i 47 minut. Świątek skończyła 12 piłek i miała 22 niewymuszone błędy. Sabalenka była pod tym względem regularniejsza. Zanotowała 24 wygrywające uderzenia i 25 pomyłek. Tenisistki rozegrały w sumie 133 punkty, z których nasza tenisistka zdobyła 58.

Świątek zakończyła udział w Cincinnati Open 2024 na etapie półfinału. Polka może już lecieć do Nowego Jorku, gdzie czeka ją występ w wielkoszlemowym US Open. Natomiast Sabalenka zagra w poniedziałek o tytuł w stanie Ohio. Jej przeciwniczką będzie Hiszpanka Paula Badosa lub Amerykanka Jessica Pegula.

Cincinnati Open, Cincinnati (USA) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 3,211 mln dolarów niedziela, 18 sierpnia