Jako zawodowa tenisistka Maria Szarapowa błysnęła już w wieku 17 lat, gdy triumfowała w Wimbledonie 2004. Potem skompletowała Karierowego Wielkiego Szlema, wygrywając Australian (2008), Rolanda Garrosa (2012, 2014) i US Open (2006). Rosjanka wspięła się na pierwsze miejsce w rankingu WTA. Numerem jeden była w sumie przez 21 tygodni.
Swoją karierę Szarapowa zakończyła w 2020 roku. W ostatnim latach nie obyło się bez skandalu, bowiem w organizmie tenisistki znaleziono zakazany środek, meldonium. Pięciokrotna mistrzyni wielkoszlemowa otwarcie przyznała się do tego błędu i została surowo ukarana. Powrót na kort nie był jednak taki, na jaki liczyła, dlatego postanowiła ostatecznie zawiesić rakietę na kołku.
Po zakończeniu kariery Szarapowa zajęła się rozwijaniem własnych biznesów. Niezmiennie cieszyła się sympatią ze strony kibiców. Wsparcie to odczuła choćby w ostatnich tygodniach, gdy fani przyznali jej najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów zaproponowanych do International Tennis Hall of Fame.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie "Trening mięśni brzucha… i twarzy". Dziennikarka Polsatu znów pokazała moc
Władze Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław potwierdziły, że w 2025 roku Maria Szarapowa zostanie uroczyście wprowadzona do tej organizacji. Otrzymała ona wymaganą liczbę głosów ze strony kapituły oraz kibiców. Ceremonia odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia w Newport w stanie Rhode Island.
Oprócz Szarapowej wprowadzeni do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław zostaną bracia Bob i Mike Bryanowie. Słynne amerykańskie bliźniaki tworzyły przez wiele lat najlepszą parę deblową świata. Wspólnie wywalczyli 119 tytułów, z czego 16 wielkoszlemowych.
- Mam zaszczyt powitać Marię Szarapową oraz Boba i Mike'a Bryanów w gronie Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Poza każdym z historycznych osiągnięć na korcie wywarli oni tak głęboki wpływ na grę w tenisa i zainspirowali wiele pokoleń fanów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy, aby uczcić ich kariery w przyszłym roku w Newport - powiedziała Kim Clijsters, która zarządza Galerią Sław.
Jak na razie do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław przyjęto 267 osób z 28 krajów. Wśród nich są nie tylko tenisiści, ale także postaci, które miały wielki wpływ na rozwój dyscypliny.