Polacy w Wielkim Szlemie: statystyki

Troje reprezentantów Polski wystąpi w rozpoczynającym się w poniedziałek Wimbledonie. Na najsłynniejszych kortach świata po raz pierwszy od 1969 roku wystąpi dwójka naszych singlistów. Dla Radwańskiej będzie to siedemnasty z rzędu start w Wielkim Szlemie.

W tym artykule dowiesz się o:

Najlepsza polska tenisistka w Erze Otwartej występuje w cyklu najważniejszych imprez nieprzerwanie od Wimbledonu edycji 2006, gdy jako mistrzyni juniorek otrzymała dziką kartę do głównej drabinki. Mijają właśnie cztery pełne sezony krakowianki w Wielkim Szlemie: ma po cztery występy w Melbourne, Paryżu, Wimbledonie i Nowym Jorku.

Dwa ćwierćfinały Radwańskiej w Wimbledonie, w dwóch poprzednich edycjach, są razem z tą samą fazą osiągniętą w Londynie przez Wojciecha Fibaka w 1980 roku najlepszym wynikiem polskiego tenisa w erze zawodowego tenisa.

Wimbledon jest najbardziej udanym turniejem wielkoszlemowym w dziejach naszego tenisa kobiet. W 1937 roku do finału doszła tam Jadwiga Jędrzejowska, a trzy Polki triumfowały w rywalizacji juniorek (Aleksandra Olsza oraz siostry Radwańskie). Wimbledon wiąże się także z rekordem uczestnictwa polskich singlistów w Wielkim Szlemie: w 1947 roku wystartowało w imprezie pięciu rodaków, a szóstą reprezentantką była Jędrzejowska.


Jędrzejowska, druga od prawej, w finale Wimbledonu 1937 uległa 2:6, 6:2, 5:7 Round (foto archiwum Piast Gliwice)

Agnieszka Radwańska prawdopodobnie spokojnie pobije Jędrzejowską w liczbie wielkoszlemowych meczów, których ma dotąd 51. Wielka dama polskiego tenisa startując w 1962 roku (miała wtedy niespełna 50 lat) zatrzymała się na liczbie 72 wielkoszlemowych spotkań. Trzecia na liście w tej klasyfikacji jest Magdalena Grzybowska (32 mecze), a czwarta Marta Domachowska (24).

Tylko Jędrzejowska i Grzybowska wystąpiły w Wimbledonie więcej razy od Radwańskiej. Wśród panów po 11 edycji zaliczyli Fibak i Ignacy Tłoczyński (ale on wszystkie przed Erą Otwartą). Nasze dzisiejsze czołowe rakiety, Kubot i Przysiężny, debiutują w turnieju w All England Club. Ostatnim Polakiem w drabince Wimbledonu był w 2008 roku kwalifikant Dawid Olejniczak.

Dla Kubota będzie to trzeci kolejny wielkoszlemowy turniej: poprzednim Polakiem z taką serią był Fibak (od Roland Garros do US Open 1985). Jedyny raz w Erze Otwartej więcej niż dwóch Polaków w co najmniej dwóch turniejach wielkoszlemowych w tym samym sezonie wystąpiło w 1969 roku.

Prezentujemy statystyki Polaków oraz Polek w czterech najważniejszych turniejach tenisowych.

Źródło artykułu: