US Open: Szlagier Clijsters - Venus w półfinale

Kim Clijsters (WTA 3) pokonała Samanthę Stosur (WTA 6) 6:4, 5:7, 6:3 i awansowała do półfinału wielkoszlemowego US Open na kortach twardych w Nowym Jorku. Jej rywalką w walce o finał będzie Venus Williams (WTA 4), która wygrała z Francescą Schiavone (WTA 7) 7:6(5), 6:4.

To 19. z rzędu wygrany mecz przez Clijsters na Flushing Meadows (7-0 w 2005 roku, 7-0 w 2009 roku i 5-0 w tegorocznej edycji). Dla Stosur był to trzeci wielkoszlemowych ćwierćfinał, po dwóch osiągniętych w Roland Garros (półfinał 2009, finał 2010). Australijka, która w poprzedniej rundzie wyeliminowała Jelenę Dementiewą broniąc czterech piłek meczowych, w sześciu poprzednich startach w Nowym Jorku wygrała w sumie dwa spotkania. Tenisistka z Gold Coast w trzecim spotkaniu urwała Clijsters pierwszego seta.

Belgijka w I i II secie goniła wynik. W partii I przegrywała 2:4, ale jej łupem padły cztery kolejne gemy. W II secie Stosur prowadziła 2:0, ale była liderka rankingu WTA wyrównała na 2:2 i wydawało się, że będzie potrafiła opanować sytuację po raz kolejny. Tymczasem w końcówce seta obie tenisistki dopadł kompletny paraliż. Od stanu 4:4 trzy kolejne gemy kończyły się przełamaniem. W końcu sprawy w swoje ręce wzięła Stosur, która w 12. gemie zagrała dwie znakomite akcje, w tym na zakończenie seta woleja forhendowego. Decydujący set rozpoczął się od sześciu przełamań z rzędu. Jako pierwsza w siódmym gemie swój serwis utrzymała Clijsters. Z Belgijki zeszło ciśnienie i wygrywając także dwa kolejne gemy zameldowała się w półfinale po jednej godzinie i 56 minutach. Spotkanie zapowiadane jako szlagier nikogo nie mogło zachwycić. Obie tenisistki popełniły w sumie 79 niewymuszonych błędów i 15 razy dały sobie odebrać podanie.

Venus Williams - Francesca Schiavone 8:0, tak teraz wygląda bilans spotkań obu tenisistek. Włoszka walczyła bardzo ambitnie. W pierwszym gemie trwającym aż osiem minut została przełamana, ale natychmiast wyrównała na 1:1. Od stanu 2:4 Schiavone wygrała trzy kolejne gemy, a w tie breaku od stanu 0-4 wyrównała na 4-4, ale w końcówce triumfatorce Roland Garros zabrakło cierpliwości, zepsuła dwa forhendy i przegrała I partię po 65 minutach. W II secie Włoszka przegrywając 1:4 zbliżyła się na 3:4 i miała serwis, by wyrównać stan seta. W ósmym gemie od stanu 30-15 przegrała trzy piłki z rzędu po własnych błędach. Venus nie wykorzystała serwisu na mecz przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy. Spotkanie to zakończyła jednak przy podaniu Schiavone. Amerykanka wykorzystała pierwszą piłkę meczową głębokim, agresywnym forhendem wymuszając błąd bekhendowy Włoszki. Dla Schiavone był to drugi ćwierćfinał na Flushing Meadows (po 2003 roku).

Venus pozostaje ostatnią zawodniczką, która obroniła tytuł w Nowym Jorku (2000, 2001). Bilans dotychczasowych spotkań Clijsters ze starszą z sióstr Williams jest remisowy (6-6). Belgijka wygrała cztery ich ostatnie spotkania, w tym dwa po powrocie: przed rokiem zwyciężyła Amerykankę w US Open w 1/8 finału po przedziwnym meczu zakończonym wynikiem 6:0, 0:6, 6:4, a w marcu tego roku w Miami zdobyła tytuł oddając w finale Williams trzy gemy. Venus na Flushing Meadows gra po raz 12. i osiągnęła swój ósmy półfinał.