ATP Kuala Lumpur: Söderling i Berdych wyeliminowani

Rozstawiony z numerem pierwszym Robin Söderling (ATP 5) przegrał z Andriejem Gołubiewem (ATP 41) 3:6, 2:6 w ćwierćfinale turnieju Malaysian Open rozgrywanego na kortach twardych w Kuala Lumpur.

Söderling, dwukrotny finalista Roland Garros, nie wykorzystał żadnego z czterech break pointów, a sam dał się przełamać cztery razy. 23-letni Gołubiew w lipcu w Hamburgu zdobył swój pierwszy tytuł. Dla reprezentanta Kazachstanu to drugi wygrany mecz nad tenisistą z czołowej 10 (bilans 2-4). - Wszystko wyglądało perfekcyjnie. W najważniejszych punktach grałem naprawdę dobrze. Jestem naprawdę szczęśliwy - powiedział Gołubiew. - Spodziewałem się i tak faktycznie było ciężkiego meczu, choć wynik pokazuje co innego. Przeciwko Robinowi gdy masz swoje szanse musisz je wykorzystywać, ponieważ czołowi faceci nie przepuszczą okazji by powrócić.

Finalista Wimbledonu Berdych (ATP 7) przegrał po blisko 2,5-godzinnym boju z Ferrerem (ATP 11) 6:4, 5:7, 4:6. W decydującym secie Hiszpan przegrywał 3:4 ze stratą breaka, ale jego łupem padły trzy kolejne gemy. Było to siódme spotkanie obu tenisistów i po raz piąty górą był Ferrer. Tenisista z Walencji obronił sześć z ośmiu break pointów, a sam wykazał się 100 proc. skutecznością w wykorzystaniu szans na przełamanie serwisu Berdycha (trzy z trzech). Hiszpan osiągnął dziewiąty półfinał w sezonie i poprawił bilans tegorocznych spotkań na 48-17. - To był dla mnie bardzo dobry mecz, być może najlepszy w sezonie - powiedział Ferrer. - Jestem z tego zadowolony, ponieważ to był bardzo zacięty mecz. Przegrywając 3:4 w III secie naprawdę dobrze returnowałem i gdy wyszedłem na prowadzenie 5:4 on popełnił kilka błędów i mogłem to wygrać.

Michaił Jużnyj (ATP 9) w ciągu dwóch godzin i 41 minut pokonał Marcosa Baghdatisa (ATP 18) 6:7(5), 7:5, 6:1. Rosjanin, który w tym sezonie wygrał turniej w Monachium oraz osiągnął ćwierćfinał Roland Garros i półfinał Wimbledonu, wykorzystał siedem z 11 break pointów oraz zgarnął 71 proc. punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dla tenisisty z Moskwy to trzecie z rzędu zwycięstwo nad cypryjskim finalistą Australian Open 2006, a w sumie czwarte (bilans 4-2). Jużnyj walczy o prawy gry w kończących sezon Finałach ATP World Tour.

Drugi w sezonie półfinał osiągnął Igor Andriejew (ATP 102), który pokonał 19-letniego Milosa Raonicia (ATP 237) 6:1, 3:6, 6:3. Mający na swoim koncie trzy tytuły (wszystkie zdobył w 2005 roku) 27-letni Rosjanin w lutym w Costa Do Sauipe walkę o finał przegrał z Łukaszem Kubotem.

W półfinale Ferrer zagra z Gołubiewem (bilans 1-0 dla Hiszpana), a Jużnyj z Andriejewem, z którym wygrał dwa z trzech spotkań.