ATP Szanghaj: Kolejna porażka Verdasco

Fernando Verdasco (ATP 9) przegrał z Thiemo de Bakkerem (ATP 47) 6:7(4), 5:7 w I rundzie turnieju Shanghai Rolex Masters na kortach twardych w Szanghaju.

Hiszpan z trzeciego kolejnego turnieju odpadł po pierwszym meczu. W Bangkoku przegrał z Benjaminem Beckerem, a w Pekinie z innym Niemcem Philippem Kohlschreiberem. Walczący o drugi z rzędu występ w Finałach ATP World Tour Verdasco aktualnie zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu South African Airways 2010, który uwzględnia tylko wyniki z tego sezonu. W kończącej sezon imprezie zagra ośmiu najlepszych singlistów. 22-letni de Bakker po wygraniu I seta w tie breaku, w II od stanu 2:5 zdobył pięć gemów z rzędu i zapewnił sobie zwycięstwo po jednej godzinie i 53 minutach. Dla Holendra to druga w sezonie wiktoria nad tenisistą z czołowej 10. W kwietniu w drodze do półfinału w Barcelonie pokonał Jo-Wilfrieda Tsongę, ówczesną 10. rakietę świata.

Kwalifikant Jeremy Chardy (ATP 59) pokonał Marcosa Baghdatisa (ATP 18) 7:6(4), 6:1 odnosząc nad Cypryjczykiem trzecie kolejne zwycięstwo i drugie w tym sezonie. Francuz, który był lepszy od finalisty Australian Open 2006 w sierpniu w drodze do ćwierćfinału w Toronto, w kolejnej rundzie spotka się z Aleksandrem Dołgopolowem (ATP 55). Ukrainiec pokonał w niedzielę Hiszpana Nicolasa Almagro (ATP 16) 2:6, 7:5, 7:6(3) w decydującym secie odrabiając stratę od stanu 1:4.

Jo-Wilfried Tsonga (ATP 13) w ciągu 85 minut pokonał Feliciano Lopeza (ATP 22) 7:6(4), 6:3 serwując dziewięć asów, zgarniając 81 proc. punktów przy własnym podaniu oraz broniąc dwóch break pointów. To jego trzecie kolejne zwycięstwo nad hiszpańskim specjalistą od gry serwis i wolej. 25-letni Tsonga ostatnio w Tokio odpadł w I rundzie przegrywając z Finem Jarkko Nieminenem. Francuz pokonując Lopeza wygrał swój pierwszy mecz od czasu Wimbledonu, w którym doszedł do ćwierćfinału. W meczu o półfinał z Andym Murrayem naderwał rzepkę w lewym kolanie i opuścił całą letnią część sezonu na kortach twardych, w tym US Open.

Jürgen Melzer (ATP 12) pokonał 19-letniego Tsung-Hua Yanga (ATP 279) 6:4, 7:6(5) w ciągu jednej godziny i 49 minut. Austriacki półfinalistka tegorocznego Roland Garros wygrał 44. mecz w sezonie i może zostać pierwszy tenisistą od czasu Emilio Sáncheza (1990), który w jednym sezonie zagra w Finałach ATP World Tour zarówno w singlu, jak i deblu. W turnieju deblowym w Londynie, który zostanie rozegrany w hali O2 w dniach 21-28 listopada, jego partnerem będzie Niemiec Philipp Petzschner. Aktualnie w rankingu singlowym South African Airways 2010 klasyfikowany jest na 11. miejscu.

Guillermo García-López (ATP 35), który osiem dni temu w Bangkoku zdobył swój drugi tytuł, pokonał Argentyńczyka Eduardo Schwanka (ATP 56) 6:7(8), 6:2, 6:4. Stanislas Wawrinka (ATP 21), który w ubiegłym miesiącu w US Open osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał, wygrał z Gillesem Simonem (ATP 39) 6:4, 6:1 i w kolejnej rundzie spotka się z liderem rankingu ATP Rafaelem Nadalem.