WTA Brisbane: Drugi tytuł Kvitovej

Petra Kvitová (WTA 34) wygrała turniej Brisbane International. W finale Czeszka pokonała Andreę Petković (WTA 32) 6:1, 6:3.

Dla Kvitovej to drugi w karierze tytuł (w 2009 roku triumfowała także w styczniu w Hobart po zwycięstwie nad rodaczką Ivetą Benešovą). Był to jej trzeci finał (także w 2009 roku w Linzu przegrała z Yaniną Wickmayer). Petković, która w drodze do finału nie straciła seta eliminując m.in. Australijki Jelenę Dokić i Jarmilę Groth oraz w półfinale rozstawioną z numerem czwartym Marion Bartoli, również po raz trzeci wystąpiła w meczu o tytuł. W 2009 roku triumfowała w Bad Gastein po wiktorii nad Ioaną Ralucą Olaru, a w ubiegłym sezonie w 's-Hertogenbosch przegrała z Justine Henin.

Początek należał do Kvitovej, która objęła prowadzenie 2:0. Choć Petković w trzecim gemie od 40-0 straciła trzy punkty to utrzymała serwis. W trzecim gemie czeska półfinalistka Wimbledonu 2010 popisała się efektownym forhendem, jej niemiecka przeciwniczka od 40-0 zdobyła dwa punkty, ale wygrywającym serwisem ponownie uzyskała dwugemową przewagę. W piątym gemie Kvitová za pomocą bekhendu uzyskała trzy break pointy i wykorzystała już pierwszego. Szóstego gema Petković rozpoczęła od minięcia forhendowego, a returnem bekhendowym wyrównała na 30-30. Podwójny błąd Czeszki dał Niemce break pointa, ale ta doprowadziła do równowagi forhendem po linii. Kvitová obroniła jeszcze dwa break pointy i po ponad 10-minutowej grze na przewagi podwyższyła prowadzenie na 5:1. Seta zakończyła przy serwisie Petković, która przy drugiej piłce setowej popełniła podwójny błąd.

Nakręcona Czeszka efektownie otworzyła II seta utrzymując podanie na sucho. W trzecim gemie przy 15-15 Kvitová popełniła podwójny błąd, ale dwa bekhendy (po linii i kros) oraz dobry serwis wyprowadziły ją na prowadzenie 2:1. Po krosie forhendowym Czeszki Petković w czwartym gemie przegrywała 15-30, ale zdobyła trzy punkty (m.in. kros bekhendowy). Dwoma bekhendami po linii półfinalistka Wimbledonu 2010 w kolejnym gemie serwisowym Niemki uzyskała trzy break pointy i wykorzystała pierwszego agresywnym returnem pod nogi wymuszając błąd rywalki. W siódmym gemie jeden bekhend Czeszki nie wszedł i Petković miała dwie szanse na odrobienie strat. Pierwszą zmarnowała posyłając forhendową petardę poza kort, ale przy drugim po dobrym returnie popisała się kończącym forhendem. Po zagraniu 12. kończącego forhendu w meczu Kvitová prowadziła 30-0 w ósmym gemie. Petković wyrównała na 30-30, by następnie stracić dwa punkty i oddać gema podwójnym błędem. Półfinalistka Wimbledonu 2010 utrzymała serwis do 15 mecz kończąc dwoma wygrywającymi serwisami.

Było to piąte spotkanie obu tenisistek i po raz trzeci górą była Kvitová. Po raz piąty losy ich pojedynku rozstrzygnęły się w dwóch setach.