WTA Madryt: Azarenka zakończyła marsz Görges

Wiktoria Azarenka (WTA 5) pokonała Julię Görges (WTA 27) i awansowała do finału turnieju Mutua Madrid Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Bilans spotkań Azarenki od marca to teraz 19-2. W tym czasie Białorusinka wygrała turnieje w Miami i Marbelli, a jedynych porażek doznała sama schodząc z kortu: w Indian Wells w meczu z Karoliną Woźniacką skreczowała przy 0:3 w I secie, a w Stuttgarcie zrezygnowała z gry po wygraniu seta z... Görges. 22-letnia Niemka, która na przestrzeni dwóch tygodni dwukrotnie pokonała liderkę rankingu Woźniacką, nie miała swojego dnia (popełniła 37 niewymuszonych błędów w ciągu 77 minut) i po wygraniu dziewięciu meczów z rzędu znalazła pogromczynię.

Azarenka w drodze do finału straciła tylko jednego seta (w półfinale z Lucie Šafářovą). Görges miała znacznie trudniejszą drogę: w pierwszych trzech rundach rozegrała trzysetowe mecze z Kaią Kanepi, Dinarą Safiną i Woźniacką, a w ćwierćfinale łatwo zwyciężyła Anastazję Pawljuczenkową.

I SET W drugim gemie Azarenka uratowała się ze stanu 0-30. W trzecim gemie Görges od 40-15 pozwoliła rywalce doprowadzić do równowagi, po czym obroniła dwa break pointy za pomocą odwrotnego krosa forhendowego i uratowała się przed przełamaniem. W czwartym gemie Azarenka znów przegrywała 0-30 i ponownie wyszła z opresji. Przy 30-30 Görges miażdżącym returnem forhendowym uzyskała jak się później okazało jedynego break pointa w meczu, ale zmarnowała go pakując forhend w siatkę. W piątym gemie zaczęło się nieszczęście Niemki. 22-latka z okolic Hannoveru od 40-0 przegrała pięć piłek, Azarenka przełamała ją drajw-wolejem forhendowym. Po utrzymaniu podania na sucho Białorusinka prowadziła 4:2 i do końca nie oddała tej przewagi.

II SET Görges rozpoczęła od utrzymania podania do 15 kończąc asem, ale w drugim gemie grająca nerwowo i chaotycznie, spiesząca się Niemka przestrzeliła dwa returny. W trzecim gemie 22-latka z okolic Hannoveru została przełamana i nie była w stanie się podnieść. Görges tylko przez chwilę (na początku I seta) przypominała zawodniczkę, która w porywającym stylu dwukrotnie pokonała Woźniacką. Azarenka w piątym gemie od 40-0 straciła dwa punkty, ale nie popełniła błędu rywalki z I seta. W piątym gemie Görges na chwilę się poderwała i od 0-40 zgarnęła pięć piłek posyłając serię potężnych forhendów i dwa świetne serwisy. Od 3:2 Azarenka zdobyła trzy gemy dwa ostatnie wygrywając na sucho. Białorusinka zanotowała znacznie mniej kończących uderzeń niż Niemka (11-24), ale za to popełniła tylko 13 niewymuszonych błędów.