WTA College Park: Pietrowa pokonała Pe'er i zdobyła 10. tytuł

Nadia Pietrowa (WTA 32) pokonała Shahar Pe'er (WTA 24) 7:5, 6:2 i wygrała turnieje Citi Open na kortach twardych w College Park w stanie Maryland.

Rosjanka zdobyła swój 10. tytuł i pierwszy od 2008 roku, gdy triumfowała w Quebec (bilans finałów 10-11). Dla Pe'er, która została pokonana przez Pietrową po raz szósty (jedynego seta zdobyła w 2009 roku w Los Angeles), był to pierwszy finał od stycznia 2010 roku, gdy w Hobart przegrała z Alioną Bondarenko. 24-letnia Izraelka ciągle pozostaje z pięcioma tytułami na koncie (bilans finałów 5-3). Po raz czwarty w tym sezonie w finale turnieju WTA zmierzyły się dwie najwyżej rozstawione tenisistki.

W trwającym 88 minut spotkaniu Pietrowa zaserwowała siedem asów, zdobyła 30 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu orz wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Pe'er, która w trzech pierwszych rundach obroniła 21 z 22 break pointów, w półfinale (z Tamirą Paszek) i finale oddała podanie w sumie 10 razy.

Pe'er, która w styczniu znalazła się na najwyższym w karierze 11. miejscu w rankingu WTA, przed turniejem w College Park poniosła pięć porażek z rzędu. Izraelska mistrzyni juniorskiego Australian Open 2004 w swoim dorobku ma dwa wielkoszlemowe ćwierćfinały (Australian Open i US Open 2007). Pietrowa największe sukcesy święciła w sezonie 2006, w którym zdobyła pięć tytułów, osiągnęła drugi półfinał Rolanda Garrosa (pierwszy w 2003) i znalazła się na najwyższym w karierze trzecim miejscu w rankingu WTA. Urodzona w Moskwie triumfatorka juniorskiego Rolanda Garrosa 1998 dwukrotnie ukończyła sezon w Top 10 (2005 - dziewiąte, 2006 - szóste).

Początek I seta należał do Pe'er, która prowadziła 2:0, ale Pietrowa wygrała cztery z pięciu kolejnych gemów. W ósmym gemie reprezentantka Izraela od 0-40 zgarnęła pięć piłek wyrównując stan seta na 4:4. W dziewiątym gemie przed przełamaniem uratowała się Rosjanka po obronie jednego break pointa i od 5:5 zdobyła dwa decydujące gemy. W II secie była trzecia rakieta świata od 0:2 zdobyła sześć gemów z rzędu i zapewniła sobie tytuł.