WTA Kanton: Gajdošová nie obroni tytułu, odrodzenie Zheng

Broniąca tytułu Jarmila Gajdošová (WTA 34) przegrała z Magdaléną Rybárikovą (WTA 72) 4:6, 3:6 w ćwierćfinale turnieju Wanlima Guangzhou International Open rozgrywanego na kortach twardych w chińskim Kantonie.

Rozstawiona z numerem drugim Australijka miała problemy już w II rundzie, gdy w III secie meczu z Mandy Minellą przegrywała 0:3. W pojedynku dwóch zawodniczek, które łączy Bratysława (Gajdošová urodziła się w tym mieście, ale po przeprowadzce do Melbourne zmieniła narodowość) górą Rybáriková, która w lutym sięgnęła sięgnęła po tytuł w Memphis. Urodzona w Piestanach, ale mieszkająca w Bratysławie niespełna 23-latka zrewanżowała się starszej o rok rywalce za porażkę poniesioną w ubiegłym sezonie w Estoril. Rybáriková zaserwowała sześć asów, zgarnęła 24 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała cztery z sześciu break pointów i osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie (Memphis, Birmingham).

Kolejną rywalką Rybárikovej będzie półfinalistka Wimbledonu 2008 i Australian Open 2010 Zheng (WTA 83), która pokonała rozstawioną z numerem czwartym Petrę Martić (WTA 55) 1:6, 6:4, 6:3 broniąc osiem z 11 break pointów. Dla 28-letniej Chinki był to drugi ciężki mecz w tym tygodniu. W I rundzie bez straty seta pokonała Albertę Brianti, ale obroniła piłkę setową oraz goniła wynik z 3:5 w I secie i 2:4 w II. Dla tenisistki z Cheng Du, która na przełomie sezonów pauzowała z powodu kontuzji lewego nadgarstka, będzie to pierwszy półfinał od maja 2010 roku, gdy w Warszawie doszła do finału przegrywając z Alexandrą Dulgheru.

W drugim półfinale zagrają pogromczyni Uli Radwańskiej Chanelle Scheepers (WTA 73) i najwyżej rozstawiona Maria Kirilenko (WTA 28).