ATP Bazylea: Nishikori przedwcześnie wysłał Berdycha do Paryża

Starający się o awans do londyńskich Finałów ATP World Tour Tomáš Berdych (ATP 7) już na I rundzie zakończył swój udział w turnieju w Bazylei. Rozstawiony z numerem czwartym Czech przegrał we wtorek 6:3, 3:6, 2:6 z Japończykiem Keiem Nishikorim (ATP 32).

Rafał Smoliński

Berdych po raz drugi w karierze zmierzył się z młodszym od siebie o pięć lat Nishikorim i podobnie jak przed dwoma laty w Brisbane, zszedł z kortu pokonany. Wtorkowa porażka Czecha w szwajcarskich zawodach oznacza, iż kwestię awansu do kończącego tenisowy sezon Mastersa będzie on musiał rozwiązać w Paryżu. 26-letni tenisista w wyścigu do Londynu zajmuje aktualnie szóstą pozycję, która gwarantuje udział w brytyjskiej imprezie.

Pojedynek z Nishikorim Berdych rozpoczął od przełamania jego serwisu. Po wygraniu przez Czecha premierowej odsłony nic nie wskazywało na to, że zejdzie on z kortu pokonany. Japończyk grał jednak coraz lepiej, popełniał znaczniej mniej błędów od wyżej notowanego przeciwnika i w końcowej fazie drugiej partii zdobył kluczowego breaka. Przegrana w II secie wyprowadziła Berdycha z równowagi, wyraźnie sfrustrowany Czech mylił się już znacznie częściej i dwukrotnie nie utrzymał podania w trzeciej odsłonie.

Nishikori awansował do II rundy, w której zmierzy się z Włochem Andreasem Seppim (ATP 50). 27-letni tenisista wytrzymał we wtorek bombardowanie (23 asy) ze strony Gillesa Müllera (ATP 51), pokonując starszego od siebie o rok Luksemburczyka 7:6(4), 6:7(5), 6:2. Zwycięstwo odniósł we wtorek również Chorwat Ivan Ljubičić (ATP 31), który w dwóch setach odprawił Francuza Michaëla Llodrę (ATP 29).