WTA Dauha: Niepokonana Azarenka studzi zapał Halep, Šafářová nie zwalnia tempa

Wiktoria Azarenka pokonała Simonę Halep (WTA 63) 6:3, 6:1 i awansowała do ćwierćfinału turnieju Qatar Total Open rozgrywanego na kortach twardych w Dausze (Katar).

Białorusinka pozostaje w tym sezonie niezwyciężona. Po triumfach w Sydney i Australian Open w Dausze odniosła już dwa zwycięstwa i bilans jej tegorocznych spotkań to 14-0. Liderka rankingu (została nią po wiktorii w Melbourne) pozwoliła się rywalce wyszumieć na początku meczu i od 1:3 w I secie zgarnęła 11 z 12 kolejnych gemów. W trwającym 80 minut spotkaniu Azarenka zaliczyła 23 kończące uderzenia przy 17 niewymuszonych błędach oraz zdobyła 17 z 18 punktów przy siatce.

Halep, która w poprzednich rundach wyeliminowała Danielę Hantuchovą i Ivetę Benešovą, po imponującym otwarciu I seta (przełamała Azarenkę w trzecim gemie) od 3:1 przegrała pięć gemów, choć w większości trwała zażarta walka. W szóstym gemie Rumunka oddała podanie robiąc na koniec podwójny błąd, a w ósmym poległa po ponad 12-minutowej bitwie. Halep odparła pięć break pointów, sama nie wykorzystała dwóch przewag i Azarenka za szóstą szansą bekhendem wzdłuż linii zaliczyła drugie przełamanie. Także bekhendem Białorusinka zakończyła tę partię w dziewiątym gemie po 46 minutach. W II secie liderka rankingu nie miała litości dla Rumunki i straciła tylko jednego gema, lecz każdy punkt musiała sobie wybiegać, bo rywalka walczyła bardzo ambitnie. W szóstym gemie waleczna Halep przełamała Azarenkę bekhendem wzdłuż linii. Białorusinka odpłaciła pięknym za nadobne i bekhendem zakończyła mecz przy podaniu rywalki.

Kolejną rywalką Azarenki będzie Yanina Wickmayer (WTA 27), która rozbiła Ksenię Pierwak (WTA 44) 6:4, 6:0 wykorzystując siedem z 13 break pointów. 22-letnia Belgijka na początku roku prezentuje zmienną dyspozycję, zaliczyła finał w Hobart oraz w ubiegłym tygodniu półfinał w hali Pierre de Coubertina w Paryżu, ale też odpadła w II rundzie w Auckland i I Australian Open. Azarenka i Wickmayer spotkają się ze sobą po raz pierwszy, bilans spotkań Belgijki z urzędującymi liderkami rankingu to 0-3 (w ubiegłym sezonie trzy razy przegrała z Karoliną Woźniacką)

Nazywana Fabricem Santoro w spódnicy Monica Niculescu (WTA 31) pokonała Katerynę Bondarenko (WTA 90) 7:6(5), 6:4 odpierając dziewięć z 12 break pointów. Rumunka, która pod koniec ubiegłego sezonu zaliczyła 1/8 finału US Open, półfinał w Pekinie i finał w Luksemburgu, rok 2012 rozpoczęła od III rundy Australian Open. Obdarzona bajeczną techniką 24-latka z Bukaresztu osiągnęła ósmy ćwierćfinał w karierze i powalczy o piąty półfinał. W kolejnej rundzie Niculescu zagra z rozstawioną z numerem trzecim Samanthą Stosur (WTA 5), która po wzięciu rewanżu na Soranie Cîrstei za Melbourne zwyciężyła Petrę Cetkovską (WTA 30) 6:3, 6:2 korzystając z dziewięciu podwójnych błędów Czeszki.

Pogromczyni Woźniackiej Lucie Šafářová (WTA 28) pokonała Swietłanę Kuzniecową (WTA 18) 7:6(6), 6:3 po obronie dwóch piłek setowych w tie breaku I seta. W trwającym jedną godzinę i 39 minut meczu były zaledwie trzy przełamania, Czeszka wykorzystała dwa z ośmiu break pointów oraz zdobyła 31 z 43 punktów przy swoim premierowym podaniu i wyrównała stan meczów z Rosjanką na 3-3. O półfinał tenisistka z Brna zagra z Marion Bartoli (WTA 7), która wygrała z Cwetaną Pironkową (WTA 46) 6:3, 6:3. Francuzka, która w niedzielę grała w finale w Paryżu (przegrała z Andżeliką Kerber) podwyższyła bilans spotkań z Bułgarką na 5-1. Z Šafářovą przed piątkowym ćwierćfinałem również ma bilans 4-1.