ATP Indian Wells: Raonić napsuł krwi Federerowi, awans Nadala, porażka Ferrera

Rafael Nadal (ATP 2) pokonał Marcela Granollersa (ATP 26) 6:1, 6:4 i awansował do 1/8 finału turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Tenisista z Majorki w 1/8 finału BNP Paribas Open zagra po raz siódmy z rzędu (jest triumfatorem tej imprezy z 2007 i 2009 roku oraz finalistą z ubiegłego sezonu). W starciach z rodakami jest on niepokonany od 10 meczów. W trwającym jedną godzinę i 27 minut spotkaniu Nadal obronił dwa break pointy, a sam wykorzystał trzy z pięciu szans na przełamanie podania Granollersa. Były lider rankingu przy swoim serwisie stracił tylko 13 punktów. Kolejnym jego rywalem będzie Ołeksandr Dołgopołow (ATP 21), który wygrał z Cypryjczykiem Marcosem Baghdatisem (ATP 47) 6:4, 5:7, 6:4. Hiszpan wygrał oba dotychczasowe spotkania z Ukraińcem, po raz ostatni w ubiegłym sezonie w Miami.

Roger Federer (ATP 3) zwyciężył Milosa Raonicia (ATP 27) 6:7(4), 6:2, 6:4. Szwajcar po przegraniu I seta odrodził się i w II secie dwukrotnie przełamał Kanadyjczyka odskakując na 4:1. W decydującej partii były lider rankingu przy swoim serwisie stracił tylko pięć punktów oraz wykorzystał jedynego break pointa, jakiego miał w siódmym gemie. W trwającym dwie godziny i siedem minut spotkaniu obaj tenisiści posłali po 10 asów, obaj do turnieju przystąpili z dwoma tytułami wywalczonymi w tym sezonie: Federer triumfował w Rotterdamie i Dubaju, a Raonić wygrał turnieje w Chennai i San Jose. Szwajcar przy swoim pierwszym podaniu przegrał tylko sześć piłek i jest niepokonany od 11 spotkań (wygrał 35 z 37 od czasu porażki w półfinale ubiegłorocznego US Open). Kolejnym jego rywalem będzie Thomaz Bellucci (ATP 50), który do 1/8 finału awansował walkowerem, po tym jak z powodu choroby wycofał się Nikołaj Dawidienko (ATP 43). Brazylijczyk do tej pory tylko raz przebił się do ćwierćfinału turnieju rangi Masters 1000. W ubiegłym sezonie dotarł do półfinału w Madrycie eliminując po drodze Andy'ego Murraya i Tomasa Berdycha .

Denis Istomin (ATP 51) pokonał Davida Ferrera (ATP 5) 6:4, 6:3 kończąc serię 11 zwycięstw Hiszpana. Dla tenisisty z Walencji to druga porażka w sezonie. Istomin odniósł swoje pierwsze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10 w jedenastym spotkaniu i powalczy o czwarty ćwierćfinał w sezonie (San Jose - finał, Sydney - półfinał, Brisbane). Kolejnym jego rywalem będzie półfinalista imprezy z ubiegłego sezonu Juan Martín del Potro (ATP 9), który pokonał Fernando Verdasco (ATP 19) 6:2, 7:6(6) broniąc pięć piłek setowych w II partii.

Jo-Wilfried Tsonga  (ATP 6) zaserwował 11 asów, zdobył 43 z 53 punktów przy swoim premierowym podaniu oraz wykorzystał trzy z 10 break pointów i pokonał Radka Stepanka (ATP 28) 6:7(2), 6:3, 6:2. David Nalbandian (ATP 74) zwyciężył Janko Tipsarevicia (ATP 10) i powalczy o swój drugi ćwierćfinał w Indian Wells (2008).