ATP Miami: Żądny rewanżu Karlović pokonał Kubota

Ivo Karlović pokonał Łukasza Kubota 6:3, 6:7(2), 7:6(2) w I rundzie turnieju w Miami. Polak w rozstrzygającej partii prowadził 5:4 z przełamaniem.

Dominika Pawlik

Łukasz Kubot i Ivo Karlović przed turniejem w Miami spotkali się trzykrotnie. Polak wygrywał wszystkie spotkania bez straty seta na trzech różnych nawierzchniach: w Belgradzie na kortach ziemnych w 2009 roku 7:6(0), 6:2, podczas Wimbledonu w 2010 roku na kortach trawiastych 7:6(2), 6:3, 6:3 oraz dwa tygodnie temu na kortach twardych w Indian Wells 6:4, 6:2.

Najlepszy polski singlista dobrze rozpoczął spotkanie, po dość łatwej wygranej swojego gema serwisowego, w trzecim miał pierwszą szansę na przełamanie podania Chorwata. Karlović obronił się i już w kolejnym gemie miał trzy break pointy, ale ostatecznie przełamał Kubota w szóstym gemie i tej przewagi nie oddał już do końca. Polak w tym secie popełnił pięć podwójnych błędów serwisowych.

W gemie otwarcia drugiego seta Chorwat był o krok od ponownego przełamania Kubota, ale Polak się wybronił. Karlović nie zraził się tym, łącznie miał trzy szanse w tej partii na przełamanie Kubota, ale żadnej z nich nie wykorzystał. Jego serwis jednak był niezagrożony, więc doszło do tie breaka. Od początku meczu lepiej serwował Chorwat i wydawało się, że los spotkania jest przesądzony, Łukasz szybko zyskał przewagę i wykorzystał pierwszego setbola.

W trzeciej partii Polak przełamał Karlovicia już w trzecim gemie. Obaj tenisiści bez większych problemów wygrywali swoje podania. Niespodziewanie Kubot serwując na mecz, popełnił podwójny błąd serwisowy, Chorwat wygrał dwie kolejne piłki i miał dwie szanse na odrobienie strat. Pierwszą Polak obronił, ale drugiej już nie dał rady. Ivo wyrównał stan seta na 5:5 i dwa kolejne gemy zdobyli serwujący. Doszło do drugiego tie breaka w tym meczu. Role się odwróciły i tym razem górą był Karlović, wygrał w takim samym stosunku, w jakim zwyciężył Kubot w drugiej partii - do dwóch. Mecz trwał 182 minuty.

Karlović zaserwował 27 asów, a po pierwszym trafionym podaniu wygrał 81 procent piłek. Kubot zanotował tylko cztery asy i osiem podwójnych błędów serwisowych. Zwycięzca meczu w II rundzie zagra z rozstawionym z numerem 11. Juanem Martínem del Potro.