AO: Radwańska zagra z Watson, Szarapowa z Venus w hicie III rundy

Maria Szarapowa odprawiła kolejną rywalkę bez straty gema. Pewne zwycięstwo w II rundzie Australian Open odniosła Venus Williams, odpadła zaś faworytka gospodarzy Samantha Stosur.

Po przegraniu pięciu z rzędu spotkań w swojej ojczyźnie, Samantha Stosur (WTA 9) w I rundzie pokonała Kai-Chen Chang, ale nie pozwoliło się jej to rozluźnić ani trochę. Rod Laver Arena pozostaje dla niej koszmarem. W meczu z Jie Zheng (WTA 40), półfinalistką Australian Open 2010, nie wykorzystała prowadzenia 5:2 w III secie i przegrała 4:6, 6:1, 5:7 na koniec robiąc podwójny błąd. Zawodniczki te spotkały się zaledwie kilka dni wcześniej w Sydney i tam również lepsza była Chinka po trzysetowej batalii. Najlepszym wynikiem Stosur w Melbourne Park pozostaje IV runda z 2006 i 2010 roku. Australijka, podobnie jak w Wimbledonie, pozostaje w Australian Open bez osiągniętego ćwierćfinału.

Nie przestaje zadziwiać Maria Szarapowa (WTA 2). Po rozbiciu 6:0, 6:0 Olgi Puczkowej, Rosjanka w takim samym stosunku odprawiła Japonkę Misaki Doi (WTA 92). To trzeci i czwarty "rower" w karierze mistrzyni imprezy z 2008 roku. Ostatnią tenisistką, która wygrała w Wielkim Szlemie dwa mecze z rzędu bez straty gema była Wendy Turnbull  (Australian Open 1985). - To naprawdę nie była statystyka, dzięki której chcę być zapamiętana - powiedziała Szarapowa. - Chcę zdobywać wielkoszlemowe tytuły, a nie wygrywać dwa mecze 6:0, 6:0. Po prostu cieszę się, że wygrałam mecz.

- Po prostu starałam się dzisiaj skoncentrować - nie miałam zbyt dużej wiedzy o mojej przeciwniczce, wiedziałam tyle, że była ode mnie o kilka centymetrów niższa - mówiła Rosjanka. - Zawsze jest ciężko utrzymać ten impet, gdy ma się przewagę seta i kilku przełamań. Zmusiłam samą siebie do koncentracji i wykonania pracy. Zapytana czy nie pojawia się czasem pokusa, by nieco złagodzić grę powiedziała: - Nie, zawsze koncentruję się na następnym punkcie i staram się zdobyć ich najwięcej, jak to możliwe. Nie chcę, by ktokolwiek wiedział, jaki jest wynik po wyrazie mojej twarzy i mojej postawie - każdą piłkę staram się grać tak, aby ją wygrać.

W III rundzie rywalką Szarapowej będzie Venus Williams, która wygrała z Alize Cornet 6:3, 6:3. Dwie byłe liderki rankingu zmierzą się ze sobą po raz ósmy - bilans to 4-3 dla Szarapowej.

Na początku roku w Brisbane Ksenia Pierwak (WTA 82) pokonała Urszulę Radwańską  po obronie czterech piłek meczowych. W II rundzie Australian Open reprezentantka Kazachstanu sama zmarnowała trzy meczbole (przy 6-3 w tie breaku II seta) i uległa Heather Watson (WTA 50) 6:4, 6:7(7), 2:6. Brytyjka będzie kolejną rywalką Agnieszki Radwańskiej - Polka wygrała z nią w ubiegłym sezonie w III rundzie Wimbledonu 6:0, 6:2.

Z trudem do III rundy awansowały Ana Ivanović (WTA 13) i Jelena Janković (WTA 21), które zmieszą się ze sobą o 1/8 finału. Pierwsza pokonała Yung-jan Chan (WTA 118) 7:5, 1:6, 6:4, a druga zwyciężyła Marię João Koehler (WTA 129) 2:6, 7:6(5), 6:2. Janković w II secie meczu z Portugalką zmarnowała pięć piłek setowych w 12. gemie, by w tie breaku od 3-5 zdobyć cztery punkty z rzędu. Zwyciężczyni serbskiego pojedynku będzie ewentualną rywalką Radwańskiej w IV rundzie.