Puchar Federacji: Zwycięstwa Kvitovej i Safarovej, Czechy o krok od półfinału

Czechy prowadzą z Australią 2-0 po pierwszym dniu rozgrywanego w Ostravie meczu I rundy Grupy Światowej Pucharu Federacji. Zwycięstwa odniosły Petra Kvitova i Lucie Safarova.

Czechy rozpoczęły walkę o trzeci z rzędu tytuł i są już bardzo blisko awansu do kolejnego półfinału. Ostatnia reprezentacja, która była niepokonana w rozgrywkach co najmniej przez trzy lata to złote Hiszpanki, mistrzynie z lat 1993-1995. Podopieczne Petra Páli w tym roku walczą też o nawiązanie do potęgi drużyny Czechosłowacji, która triumfowała w latach 1983-1985. Petra Kvitova wygrała w Pucharze Federacji 11 gier z rzędu - podczas ubiegłorocznego finału z Serbią jej passę przerwała Ana Ivanović. W sobotę mistrzyni Wimbledonu 2011 pokonała Jarmilę Gajdosovą 7:6(2), 6:3. Lucie Safarova, bohaterka batalii o tytuł z Serbią (zwyciężyła Ivanović i Jelenę Janković), wygrała z Samanthą Stosur 7:6(6), 7:6(4).

Kvitová w I secie pojedynku z Gajdošovą przegrywała 2:4. Czeszka odrobiła stratę, a w 12. gemie obroniła dwa break pointy i w tie breaku była już zdecydowanie lepsza. W II partii było aż sześć przełamań, z czego cztery powędrowało na konto mistrzyni Wimbledonu 2011, która w dziewiątym gemie wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

Mistrzyni US Open 2011 Stosur w konfrontacji z Šafářovą zmarnowała mnóstwo szans. Australijka w I secie nie wykorzystała prowadzenia 4:1 oraz czterech piłek setowych (dwóch przy 5:3 i dwóch w tie breaku) i poległa po 82 minutach. W partii tej były trzy ponad 10-minutowe gemy. W 11. gemie II seta Stosur zaliczyła przełamanie, ale zmarnowała szansę na doprowadzenie do III partii i ponownie była słabsza w tie breaku.

We wszystkich pozostałych meczach jest wynik 1:1. Maria Kirilenko w grze otwierającej mecz Rosji z Japonią, w starciu z Kimiko Date wróciła z 3:5 w I secie, a w II prowadziła już 5:1, ale nie uniknęła nerwowej końcówki. Licząca sobie 42 lata Japonka ruszyła w pogoń i zdobyła trzy gemy z rzędu, a w gemie 10. miała cztery break pointy, z czego trzy przy 0-40. Kirilenko wszystkie zniwelowała, a pojedynek zamknęła przy czwartym meczbolu, gdy kros bekhendowy Date wylądował poza kortem. W drugiej grze ćwierćfinalistka dwóch ostatnich edycji Australian Open Jekaterina Makarowa urwała tylko cztery gemy Ayumi Moricie.

Mecz Włoch z USA rozpoczął się od gładkiego zwycięstwa Sara Errani nad debiutującą w rozgrywkach Jamie Hampton. Prawdziwe emocje były w drugiej grze, w której inna debiutantka Varvara Lepchenko pokonała Robertę Vinci 2:6, 6:4, 7:5. W decydującej partii leworęczna Amerykanka prowadziła już 5:1, ale Włoszka wyrównała na 5:5, w 10. gemie wykorzystując czwartego break pointa wspaniałym forhendem po linii. W końcówce reprezentantkę gospodarzy zaczęły łapać skurcze - w 11. gemie oddała podanie na sucho, a w 12. zmarnowała dwa break pointy, by następnie przy meczbolu dla rywalki wpakować forhend w siatkę. Włoszki wygrały dwa ostatnie mecze z Amerykankami, jakie odbyły się w 2009 i 2010 roku, za każdym razem w finale.

W grze otwierającej mecz Serbii ze Słowacją górę wzięło doświadczenie Danieli Hantuchovej, która w narodowej drużynie debiutowała w 1999 roku. Triumfatorka Pucharu Federacji z 2002 roku pokonała Bojanę Jovanovski 7:5, 6:2 wracając z 0:2 w I secie. Zaskakujące zakończenie miała druga gra - Dominika Cibulkova prowadziła z Wiesną Dołonc 6:4, 5:3, by w dziewiątym gemie II partii oddać podanie na sucho i przy ostatniej piłce paść na kort z powodu skurczów. Słowaczka nie była w stanie kontynuować gry. Zaciętych 19 gemów pojedynku trwało ponad dwie godziny.

Czechy - Australia 2:0, Cez Arena, Ostrava (Czechy)