Puchar Federacji: Włochy z Czechami o finał, siostry Williams na ratunek USA

W dniach 20-21 kwietnia rozegrane zostaną półfinały Grupy Światowej Pucharu Federacji - Włoszki podejmą Czeszki, a Rosjanki zagrają ze Słowaczkami. W ten weekend odbędą się też mecze barażowe.

Włochy - Czechy

Czeszki mają za sobą dwa złote sezony. Wygrały siedem ostatnich meczów - dwa lata temu w finale pokonały Rosjanki, a przed rokiem Serbki. Jako ostatnie znalazły na nie sposób Włoszki, w półfinale w 2010 roku. W najbliższy weekend w Palermo dojdzie do konfrontacji dwóch najbardziej utytułowanych ekip ostatnich lat. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego między 2006 a 2010 rokiem triumfowała w rozgrywkach trzy razy.

Kapitan Włoch Corrado Barazzutti ma do dyspozycji wszystkie swoje najlepsze tenisistki. Do gier singlowych zdecydował się wystawić Robertę Vinci (WTA 12) i Sarę Errani (WTA 7), które razem tworzą najlepszą parę deblową świata (w tym sezonie wygrały wspólnie trzy turnieje, w tym Australian Open). Ta pierwsza w ubiegłym tygodniu wywalczyła tytuł w Katowicach, w finale pokonując Petrę Kvitovą. W sobotę w Palermo obie tenisistki spotkają się ponownie.

Bilanse gier w Pucharze Federacji:

WłochyCzechy
Sara Errani 15-7 (debel: 8-2) Petra Kvitova 18-6 (debel: 0-1)
Roberta Vinci 20-4 (debel: 18-0) Lucie Safarova 9-10 (debel: 0-1)
Francesca Schiavone 26-19 (debel: 4-0) Lucie Hradecka 5-4 (debel: 4-1)
Flavia Pennetta 22-5 (debel: 2-1) Andrea Hlavackova 2-1 (debel: 2-0)

Errani w ubiegłym sezonie osiągnęła singlowy finał Rolanda Garrosa, ale nie lubi do tego wracać. - French Open jest zakończony. To jest zamknięte, teraz mamy nowy rok. Nie chcę wracać do wspomnień z ubiegłego roku, chcę po prostu grać. Lubię ceglaną mączkę i cieszę się, że sezon na kortach ziemnych rozpoczynam w Palermo - powiedziała Errani, której bilans tegorocznych spotkań to 24-9. W deblu mają zagrać Francesca Schiavone i Flavia Pennetta, ale jeśli będzie potrzebny do rozstrzygnięcia rywalizacji, wtedy o wszystkim zadecyduje indywidualna dyspozycja tenisistek po niedzielnych singlach.

Petra Kvitova wygrała 13 z ostatnich 14 singlowych gier w Pucharze Federacji
Petra Kvitova wygrała 13 z ostatnich 14 singlowych gier w Pucharze Federacji

Oprócz Kvitovej (WTA 8) ostoją czeskiej drużyny jest Lucie Šafářová (WTA 25), która w tym sezonie jest w słabszej dyspozycji, ale w lutym w Pucharze Federacji pokonała Samanthę Stosur. W ubiegłorocznym finale tenisistka z Brna wygrała z obiema liderkami Serbii - Aną Ivanović i Jeleną Janković. Kapitan Petr Pála dokonał małej korekty w składzie - zamiast cierpiącej z powodu alergii Klary Zakopalovej, do Palermo zabrał Andreę Hlaváčkovą (WTA 77), która przewidywana jest do debla wspólnie z Lucie Hradecką (WTA 57). Hlaváčková i Hradecká w 2011 roku wygrały razem Rolanda Garrosa, a w ubiegłym sezonie zaliczyły finał Wimbledonu i US Open, a także podczas Mistrzostw WTA oraz zostały wicemistrzyniami olimpijskimi.

Rosja - Słowacja

Daniela Hantuchová (WTA 75) w Pucharze Federacji debiutowała 14 lat temu, gdy miała 16 lat. Teraz wspólnie z koleżankami ma szansę powalczyć o drugi finał imprezy - w 2002 roku Słowacja zdobyła tytuł, w finale pokonując na wyjeździe Hiszpanię. Do tego historycznego triumfu walnie przyczyniła się Hantuchová, która pokonała Magui Sernę i Conchitę Martinez. Urodzona w Popradzie tenisistka 23 kwietnia skończy 30 lat. Jej debiut w Pucharze Federacji miał miejsce w Moskwie - w 1999 roku wystąpiła w deblu w parze z Ludmilą Cervanovą. Słowaczki przegrały wówczas z Jeleną Dementiewą i Jeleną Makarową, ale losy rywalizacji na korzyść Rosji zostały przesądzone już wcześniej. - Pamiętam, że byłam podekscytowana możliwością obecności w drużynie - wspominała. Nie mogłam się doczekać, by wyjść na kort i zagrać kilka meczów w sporcie zawodowym. To było jedno z moich najwspanialszych przeżyć - chwila, której nigdy nie zapomnę.

Obecnie wyżej niż Hantuchová klasyfikowana jest Magdaléna Rybáriková (WTA 45), ale Matej Lipták zdecydował się ponownie zaufać doświadczonej rezydentce Monte Carlo. - Musisz mieć doświadczenie, tutaj jest dużo emocji. Wiem, że Daniela jest bardzo doświadczoną zawodniczką i dlatego wierzę w nią - powiedział kapitan drużyny narodowej Słowacji. Rybáriková i Jana Čepelová przewidywane są do gry deblowej. Dla Słowacji będzie to pierwszy półfinał od 2002 roku, gdy zdobyła jedyny tytuł.

Bilanse gier w Pucharze Federacji:

RosjaSłowacja
Maria Kirilenko 2-3 (debel: 1-1) Dominika Cibulkova 17-15 (debel: 1-7)
Anastazja Pawluczenkowa 6-4 (debel: 3-1) Magdalena Rybarikova 13-9 (debel: 6-4)
Jekaterina Makarowa 4-2 (debel: 3-0) Daniela Hantuchova 34-16 (debel: 5-4)
Jelena Wiesnina 7-5 (debel: 6-3) Jana Cepelova 3-1 (debel: 1-1)

W drużynie Rosji nie ma Marii Szarapowej i Nadii Pietrowej, ale i tak na papierze gospodynie wydają się mocniejszą ekipą od Słowaczek. Kapitan Szamil Tarpiszczew może liczyć na Marię Kirilenko (WTA 13), która w lutym wygrała turniej w Pattai, a w ubiegłym miesiącu doszła do półfinału wielkiego turnieju w Indian Wells. Jest też Anastazja Pawluczenkowa (WTA 19), która na początku kwietnia po raz trzeci w karierze wygrała turniej w Monterrey. Nową trenerką 21-latki z Moskwy została Martina Hingis, która ma jej pomóc przygotować się do sezonu na ceglanej mączce.

Dla Rosjanek będzie to siódmy półfinał z rzędu, ale ostatni tytuł zdobyły w 2008 roku. Jeśli będzie potrzebny debel do rozstrzygnięcia losów awansu do finału, ekipa Tarpiszczewa może liczyć na Jelenę Wiesninę i Jekaterinę Makarową. W tym sezonie wywalczyły one tytuł w Indian Wells oraz doszły do półfinału Australian Open.

Włochy - Czechy, Circolo del Tennis Palermo, Palermo (Włochy)
półfinał Grupy Światowej, kort ziemny
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Sara Errani - Lucie Šafářová *sobota
Gra 2.: Roberta Vinci - Petra Kvitová *sobota
Gra 3.: Sara Errani - Petra Kvitová *niedziela
Gra 4.: Roberta Vinci - Lucie Šafářová *niedziela
Gra 5.: Flavia Pennetta / Francesca Schiavone - Andrea Hlaváčková / Lucie Hradecká *niedziela

Bilans spotkań Czech z Włochami w Pucharze Federacji:

RokMiejsceStrefaEtapWynik
1981 Tokio Grupa Światowa Runda pocieszenia - półfinał 0-3
1983 Zurych Grupa Światowa II runda 1-2
1993 Frankfurt Grupa Światowa II runda 1-2
1998 Praga Grupa Światowa I Kwalifikacje - I runda 4-1
2004 Lecce Grupa Światowa I runda 3-1
2005 Baraż o Grupę Światową I runda 3-2
2010 Rzym Grupa Światowa Półfinał 5-0
2012 Ostrava Grupa Światowa Półfinał 1-4

Rosja - Słowacja, Sports Center Krylatskoye, Moskwa (Rosja)
półfinał Grupy Światowej, kort ziemny w hali
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Anastazja Pawluczenkowa - Dominika Cibulková *sobota
Gra 2.: Maria Kirilenko - Daniela Hantuchová *sobota
Gra 3.: Maria Kirilenko - Dominika Cibulková *niedziela
Gra 4.: Anastazja Pawluczenkowa - Daniela Hantuchová*niedziela
Gra 5.: Jekaterina Makarowa / Jelena Wiesnina - Magdaléna Rybáriková / Jana Čepelová *niedziela

Bilans spotkań Rosji ze Słowacją w Pucharze Federacji:

RokMiejsceStrefaEtapWynik
1999 Moskwa Grupa Światowa Półfinał 3-2
2001 Bratysława Baraż o Grupę Światową Ćwierćfinał 3-2

***

Do końca ważył się występ Samanthy Stosur (WTA 9) w wyjazdowym meczu Australii ze Szwajcarią. Mistrzyni US Open 2011, która walczyła z kontuzją łydki, ostatecznie jednak zagra i w grze otwierającej baraż o Grupę Światową ze Szwajcarią zmierzy się ze Stefanie Voegele (WTA 56). Szwajcaria jedyne zwycięstwo nad Australią odniosła 30 lat - obie drużyny zagrają ze sobą po raz siódmy.

Ubiegłoroczne finalistki, Serbki, w lutym przegrały ze Słowaczkami i teraz o pozostanie w elicie zagrają z Niemkami, mocnymi nawet bez Julii Görges. Andżelika Kerber (WTA 6), Mona Barthel (WTA 28) Sabina Lisicka (WTA 47) i klasyfikowana na 19. miejscu w deblowym rankingu Anna-Lena Groenefeld będą walczyć dla Niemiec o powrót do Grupy Światowej po rocznej absencji. - Bardzo lubię spędzać tydzień z innymi dziewczynami, zawsze mamy dużo zabawy. To nie jest normalny turniej. Grasz dla Niemiec i zawsze są jakieś nerwy, ale miło jest być w drużynie - powiedziała Kerber. W drużynie Serbii zabraknie świetnie ostatnio dysponowanej Janković.

Serena Williams w drużynie USA nie przegrała żadnej z 11 rozegranych gier
Serena Williams w drużynie USA nie przegrała żadnej z 11 rozegranych gier

Siostry Serena i Venus Williams (WTA 21) wspomogą drużynę USA w walce o pozostanie w elicie. Ta druga ma zagrać jedynie w deblu, wspólnie z Varvarą Lepchenko (WTA 27). W singlu po raz pierwszy w narodowej drużynie wystąpi Sloane Stephens (WTA 16), która w styczniu dotarła do półfinału Australian Open. Szwedki, które w lutym odrodziły się ze stanu 0-2 w meczu z Argentyną, mają niemal niemożliwą misję do wykonania - w Grupie Światowej po raz ostatni grały w 2003 roku.

Serena w 11 występach w narodowej drużynie straciła tylko jednego seta, ale mimo to czuje zdenerwowanie, gdy gra w Pucharze Federacji. - Myślę, że czuję pewną presję, gdy gram dla drużyny, ponieważ chcę dobrze się spisać. Tutaj nie grasz tylko dla siebie, nie chcesz zawieść przyjaciół i drużyny - powiedziała zdobywczyni 15 wielkoszlemowych tytułów w singlu. Amerykanki są rekordzistkami pod względem liczy triumfów w Pucharze Federacji (17), ale ostatni tytuł zdobyły w 2000 roku.

O powrót do elity grać będzie z Japonią Hiszpania, która w latach 90. główne trofeum wywalczyła pięć razy.

Niemcy - Serbia, Porsche-Arena, Stuttgart (Niemcy)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny w hali
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Mona Barthel - Ana Ivanović *sobota
Gra 2.: Andżelika Kerber - Bojana Jovanovski *sobota
Gra 3.: Andżelika Kerber - Ana Ivanović *niedziela
Gra 4.: Mona Barthel - Bojana Jovanovski *niedziela
Gra 5.: Anna-Lena Grönefeld / Sabina Lisicka - Wiesna Dołonc / Aleksandra Krunić *niedziela

Szwajcaria - Australia, Tennis Club Chiasso, Chiasso-Seseglio (Szwajcaria)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Stefanie Vögele - Samantha Stosur *sobota
Gra 2.: Romina Oprandi - Jarmila Gajdošová *sobota
Gra 3.: Romina Oprandi - Samantha Stosur *niedziela
Gra 4.: Stefanie Vögele - Jarmila Gajdošová *niedziela
Gra 5.: Timea Bacsinszky / Amra Sadiković - Ashleigh Barty / Casey Dellacqua *niedziela

Hiszpania - Japonia, Real Club de Polo, Barcelona (Hiszpania)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Carla Suárez - Misaki Doi *sobota
Gra 2.: Silvia Soler - Ayumi Morita *sobota
Gra 3.: Carla Suárez - Ayumi Morita *niedziela
Gra 4.: Silvia Soler - Misaki Doi *niedziela
Gra 5.: Anabel Medina / Lourdes Domínguez - Shuko Aoyama / Ayumi Morita *niedziela

USA - Szwecja, Delray Beach Tennis Center, Delray Beach (USA)
baraż o Grupę Światową, kort twardy
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Sloane Stephens - Sofia Arvidsson *sobota
Gra 2.: Serena Williams - Johanna Larsson *sobota
Gra 3.: Serena Williams - Sofia Arvidsson *niedziela
Gra 4.: Sloane Stephens - Johanna Larsson *niedziela
Gra 5.: Varvara Lepchenko / Venus Williams - Sofia Arvidsson / Johanna Larsson *niedziela

***

Do drużyny Francji po ponad ośmiu latach wróci Marion Bartoli, którą do gry namówiła kapitan Amelie Mauresmo. Najwyżej klasyfikowana tenisistka Trójkolorowych miała wystąpić już w lutym w meczu z Niemcami, ale musiała zrezygnować z powodu grypy. W ten weekend Francja, która nigdy nie została zdegradowana do strefy kontynentalnej (ma w swoim dorobku dwa tytuły zdobyte w 1997 i 2003 roku), zmierzy się u siebie z Kazachstanem. Ukraina w Kijowie zagra z Kanadą o zakończenie serii trzech kolejnych porażek oraz o to, by nie spaść do strefy kontynentalnej po raz pierwszy od 2007 roku.

Kolejnego występu w Pucharze Federacji nie może się doczekać Laura Robson, która w lutym miała duży udział w wyjściu Wielkiej Brytanii z Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej. - Podoba mi się to. [Puchar Federacji] sprawia, że mamy fajną odmianę, a po za tym bardzo dobrze jest mieć wokół siebie dużo ludzi przez cały czas. Rozgrywki drużynowe zawsze są fajną zabawą, a wieczorami organizujemy zespołowe spotkania integracyjne z szaradami, co czyni nasze wieczory bardziej radosnymi - powiedziała 19-letnia Robson. Brytyjki o pierwszy w historii kraju awans do Grupy Światowej II zagrają w Buenos Aires z Argentynkami.

Francja - Kazachstan, Palais des Sports de Besançon, Besançon (Francja)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Marion Bartoli - Galina Woskobojewa *sobota
Gra 2.: Alizé Cornet - Jarosława Szwiedowa *sobota
Gra 3.: Marion Bartoli - Jarosława Szwiedowa *niedziela
Gra 4.: Alizé Cornet - Galina Woskobojewa *niedziela
Gra 5.: Alizé Cornet / Kristina Mladenović - Jarosława Szwiedowa / Galina Woskobojewa *niedziela

Argentyna - Wielka Brytania, Parque Roca, Buenos Aires (Argentyna)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Paula Ormaechea - Johanna Konta *sobota
Gra 2.: Florencia Molinero - Laura Robson *sobota
Gra 3.: Paula Ormaechea - Laura Robson *niedziela
Gra 4.: Florencia Molinero - Johanna Konta *niedziela
Gra 5.: Mailen Auroux / Maria Irigoyen - Anne Keothavong / Laura Robson *niedziela

Ukraina - Kanada, Sport Club Meridian, Kijów (Ukraina)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny w hali
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.: Elina Switolina - Eugenie Bouchard *sobota
Gra 2.: Łesia Curenko - Sharon Fichman *sobota
Gra 3.: Łesia Curenko - Eugenie Bouchard *niedziela
Gra 4.: Elina Switolina - Sharon Fichman *niedziela
Gra 5.: Julia Bejgelzimer / Kateryna Kozłowa - Gabriele Dabrowski / Sharon Fichman *niedziela

Belgia - Polska, Tennisclub Koksijde, Koksijde (Belgia)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Gra 1.
: Alison van Uytvanck - Agnieszka Radwańska *sobota
Gra 2.: Kirsten Flipkens - Urszula Radwańska *sobota
Gra 3.: Kristen Flipkens - Agnieszka Radwańska *niedziela
Gra 4.: Alison van Uytvanck - Urszula Radwańska *niedziela
Gra 5.: Ysaline Bonaventure / An-Sophie Mestach - Katarzyna Piter / Alicja Rosolska *niedziela

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Komentarze (18)
NWM
20.04.2013
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Coraz bardziej widać różnicę rankingową. Sara regularna, bardziej pomysłowa, pewna. Lucie coraz częściej pogubiona, źle odczytująca rotacje, zła na siebie. 2-0* dla Errani. 
NWM
20.04.2013
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Dobrze miesza uderzenia (i z serwisu i z gry) Sara, ale Szafarzowa też ma ten forhend nie od parady. Obroniła trzy piłki setowe przy serwisie Errani, ale czwartą już wpakowała w siatkę. 
NWM
20.04.2013
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Sara rozpoczęła dobrze i przełamała. Potem wprawdzie przełamanie powrotne "subito", jak się wyrazili komentatorzy, ale to Errani wydaje się lepiej panować nad nerwami. I przełamuje. Errani-Szaf Czytaj całość
avatar
qasta
20.04.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Włochy z Czechami - oglądać ! (obowiązkowo -notuję sobie)... ale czy jest GDZIE ?... 
avatar
qasta
20.04.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bardzo dobry artykuł, wszechstronnie przygotowany, brawo!
Choć przydałoby się jeszcze parę zdań o Ukrainie - bo jak nie teraz, to kiedy ?