WTA Rzym: Największe zwycięstwo Uli Radwańskiej w sezonie, Ivanović pokonana!

Urszula Radwańska odniosła we wtorek największe zwycięstwo w tegorocznym głównym cyklu. Polka w I rundzie turnieju WTA w Rzymie pokonała Anę Ivanović, 13. aktualnie rakietę świata!

Rafał Smoliński

22-letnia Urszula Radwańska w swoim debiucie na Foro Italico odniosła jedno z największych zwycięstw w swojej dotychczasowej karierze. Polska tenisistka po godzinie i 43 minutach gry pokonała 6:3, 2:6, 6:2 Anę Ivanović, triumfatorkę wielkoszlemowego Roland Garros 2008 i byłą liderkę światowej klasyfikacji. Krakowianka okazała się lepsza od Serbki na zawodowych kortach już po raz drugi, bowiem przed rokiem zwyciężyła ją także w II rundzie imprezy rozgrywanej w Tokio.

Ivanović przyjechała do włoskiej stolicy opromieniona znakomitą grą podczas zeszłotygodniowego turnieju rangi WTA Premier Mandatory odbywającego się w Madrycie, gdzie dotarła ostatecznie do półfinału. Wszystko wskazywało na to, że 25-letnia Serbka wreszcie złapała znakomitą formę i coraz częściej będzie w stanie zagrozić najlepszym tenisistkom globu.
Urszula Radwańska w wielkim stylu zadebiutowała na rzymskiej mączce Urszula Radwańska w wielkim stylu zadebiutowała na rzymskiej mączce
We wtorek na włoskiej mączce nie zdołała jednak pokonać niżej od siebie notowanej o 22 miejsca w świecie Urszuli Radwańskiej, która w środę powalczy o 1/8 finału międzynarodowych mistrzostw Italii z Japonką Ayumi Moritą. Reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni dwa tygodnie temu okazała się lepsza od Polki w II rundzie turnieju rozgrywanego w portugalskim Oeiras.

Radwańska znakomicie rozpoczęła wtorkowy pojedynek z Ivanović. Polka przełamała serwis rywalki w trzecim oraz piątym gemie i pewnie prowadziła 4:1. Rezydująca w Bazylei Serbka odrobiła szybko stratę jednego breaka, ale nie było już jej stać na doprowadzenie do remisu. W dziewiątym gemie krakowianka przełamała podanie przeciwniczki po raz trzeci w premierowej odsłonie, kończąc całego seta przy pierwszej okazji.

Druga część wtorkowego spotkania od samego początku nie układała się po myśli naszej zawodniczki. Ivanović przełamała podanie krakowianki w pierwszym oraz trzecim gemie, pewnie wychodząc na 3:0. Radwańska szybko odrobiła jednego breaka, lecz po chwili znów straciła podanie. Od tego momentu Serbka grała bardzo pewnie przy własnym serwisie i ze spokojem zakończyła w ósmym gemie całą partię przy pierwszym setbolu.

2013 Indian Wells II runda Sloane Stephens (WTA 17) 6:3, 6:4

Decydującego o losach meczu trzeciego seta Radwańska rozpoczęła od skutecznej obrony dwóch break pointów i po długim, zaciętym trzecim gemie wyszła na 2:1. Wówczas udało jej się przełamać serwis Ivanović, która następnie nie wykorzystała okazji na szybkie odrobienie straty. W szóstym gemie Polka mogła wywalczyć kolejne przełamanie, lecz Serbka zdołała jeszcze się obronić. Ostatecznie, w ósmym gemie, krakowianka wypracowała przy podaniu rywalki dwie piłki meczowe i przy drugiej z nich zwieńczyła cały pojedynek.

W trwającym 103 minuty spotkaniu młodsza z sióstr Radwańskich nie zaserwowała ani jednego asa, zanotowała trzy podwójne błędy, ale zapisała na swoje konto 80 ze 151 rozegranych punktów. Nasza tenisistka wykorzystała sześć z 13 wypracowanych okazji na przełamanie podania rywalki. Ivanović z kolei zanotowała trzy asy i siedem podwójnych błędów. Break pointów wypracowała łącznie dziewięć, lecz tylko cztery z nich wykorzystała.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 2,37 mln dolarów
wtorek, 14 maja

I runda gry pojedynczej:

Urszula Radwańska (Polska) - Ana Ivanović (Serbia, 15) 6:3, 2:6, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

WTA Rzym: Agnieszka Radwańska nie przerwała "rzymskiej klątwy"

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)