WTA Birmingham: Vekić po raz drugi w finale, Hantuchova zakończyła pochód Riske

Donna Vekić pokonała Magdalenę Rybarikovą 7:6(5), 1:6, 6:3 i zagra w finale turnieju WTA w Birmingham. Jej rywalką w meczu o tytuł będzie Daniela Hantuchova.

Deszcz ponownie był zmorą organizatorów turnieju. Spotkania były kilka razy przerwane, ale ostatecznie udało się je doprowadzić do końca. Najpierw dokończony został mecz Sabiny Lisickiej (WTA 26) z Alison Riske (WTA 167), przerwane dzień wcześniej z powodu zapadających ciemności przy 2:2 w III secie. Ostatecznie górą była Amerykanka, która pokonała niemiecką mistrzynię imprezy sprzed dwóch lat 7:6(2), 2:6, 6:4.

Donna Vekić (WTA 89), która 28 czerwca będzie obchodzić 17. urodziny, już po raz drugi zagra w finale turnieju WTA. Rok temu Chorwatka w debiucie w głównym cyklu, w Taszkencie pokonała m.in. właśnie Rybárikovą, a dopiero w decydującym meczu uległa Irinie Begu. Słowaczka w 2009 roku wygrała turniej w Birmingham.

W I secie obie zawodniczki przełamały się po trzy razy, a w tie breaku górą była chorwacka nastolatka, która wykorzystała drugiego setbola efektownym forhendem. W II partii Vekić jedynego gema zdobyła przy stanie 5:0 dla Rybárikovej (WTA 47), a w decydującej odsłonie zaliczyła jedyne przełamanie w szóstym gemie. Serwując przy 5:3 obroniła break pointa i zamknęła pojedynek za drugim meczbolem, popisując się wspaniałą kontrą bekhendową po linii.

Drugą finalistką została Daniela Hantuchova (WTA 60), która pokonała Riske 5:7, 6:1, 6:4. W I secie Słowaczka z 1:3 wyrównała na 3:3, ale w 11. gemie amerykańska kwalifikantka pokusiła się o jeszcze jedno przełamanie, długą wymianę kończąc efektownym bekhendem po linii. W II partii Hantuchová od 1:1 zdobyła pięć gemów, a przy 3:3 w decydującej odsłonie zaliczyła jedyne przełamanie. Mecz zakończyła w 10. gemie asem. W całym spotkaniu Słowaczka miała 24 kończące uderzenia i 17 niewymuszonych błędów, Riske za to naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 15 błędów własnych.

Riske szczególnie sobie upodobała trawę w Birmingham. W żadnym innym turnieju nie doszła do ćwierćfinału, a w AEGON Classic tę fazę osiągnęła już po raz trzeci. Po raz drugi zameldowała się tutaj w półfinale - w 2010 roku, gdy również przebijała się przez kwalifikacje, dopiero w walce o finał uległa Marii Szarapowej. Hantuchová, która dwa lata temu pokonała Riske w ćwierćfinale, w meczu o tytuł zagra w Birmingham po raz drugi - w 2011 roku przegrała z Lisicką. Dla Słowaczki, byłej piątej rakiety rankingu WTA, będzie to 15. finał w głównym cyklu (bilans 5-9).

AEGON Classic, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 235 tys. dol.