WTA Eastbourne: Ćwierćfinalistki w komplecie, pogromczyni Radwańskiej gra dalej

Wyłonione zostały ćwierćfinalistki turnieju WTA w Eastbourne. Z turniejem pożegnała się Czeszka Petra Kvitova, która uległa Belgijce Yaninie Wickmayer. Jamie Hampton kontynuuje swoją zwycięską serię.

Piotr Wróbel

Jamie Hampton, niespodziewana pogromczyni Agnieszki Radwańskiej, w drugiej rundzie uporała się z Tajwanką Hsieh Su-Wei i pokonała ją w dwóch zaciętych setach 6:4, 7:6(2). Kluczem do sukcesu Amerykanki była niewątpliwie odporność psychiczna i dojrzałość w kluczowych momentach. W pierwszym secie Hampton przegrywała 3:4, ale wrzuciła "wyższy bieg" i wygrała trzy kolejne gemy w pierwszym secie. W drugiej partii Tajwanka miała przewagę przełamania, jednak i to było za mało na grającą najlepszy sezon w karierze rywalkę. Ostatecznie Hampton rozstrzygnęła losy meczu w 13. gemie, w którym oddała rywalce zaledwie dwa punkty.

W ćwierćfinale rywalką Hampton będzie Lucie Safarova. Czeszka w dwóch setach pokonała Australijkę Samanthę Stosur. Utytułowanej zawodniczce nie wystarczyło prowadzenie 4:2 w pierwszym secie i przegrała tę partię 6:7(5). Była to ósma rozgrywka tie-breakowa między tymi zawodniczkami. W drugim secie Šafářová wygrała 6:3 i poprawiła korzystny bilans bezpośredniej rywalizacji na 6-2.

Na trawnikach Eastbourne pojawiły się też dwie obecnie najlepsze zawodniczki, które nie reprezentują Polski, ale mają polskie korzenie. Dunka Karolina Woźniacka uporała się w dwóch setach z Brytyjką Laurą Robson 6:4, 6:4. Spotkanie stało na niskim poziomie, większość wymian kończyło się niewymuszonymi błędami. Na zwycięstwie Woźniackiej zaważyła lepsza stabilność serwisowa (Robson traciła podanie w kluczowych momentach obu setów). W Eastbourne Dunka testuje nowy model rakiety Yonex, który miałby jej pomóc w podniesieniu poziomu swojej gry.

Druga gwiazda tenisa z polskimi korzeniami, Niemka Andżelika Kerber, przegrała swój mecz ze zwyciężczynią AEGON International z roku 2010, Jekateriną Makarową. Dużym atutem w grze Rosjanki był świetny serwis, popularna Katya tylko raz została przełamana, posłała aż sześć asów (przy jednym podwójnym błędzie) i wygrała 73 proc. piłek po pierwszym podaniu.

Największą niespodzianką II rundy zawodów w Devonshire Park była porażka Petry Kvitovej z Belgijką Yaniną Wickmayer. Mecz nie porywał poziomem, pierwsze dwa sety były wyraźnie zdominowane przez wygrywającą tenisistkę. W trzeciej partii Kvitová zdobyła przewagę przełamania, którą natychmiast oddała. Od stanu 4:2 mistrzyni Wimbledonu 2011 wygrała tylko jednego gema i po dwóch godzinach i 27 minutach przegrała z półfinalistką US Open 2009. Było to czwarte zwycięstwo Belgijki nad Czeszką z dotychczasowych dziewięciu spotkań. W ćwierćfinale Wickmayer zagra z Marią Kirilenko, która w trzech setach pokonała Brytyjkę Elenę Baltachę.

Ciekawie zapowiadające się spotkanie Na Li i Marion Bartoli nie odbyło się z powodu infekcji wirusowej Francuzki. W ćwierćfinale tegoroczna finalistka Australian Open zagra z Jeleną Wiesniną. Rosjanka pogrążyła marzenia Brytyjczyków o wygranej w AEGON International ich domowej faworytki. Wiesnina pokonała Heather Watson w trzech setach.