WTA Den Bosch: Pierwszy półfinał Muguruzy, Suarez i Halep zmierzą się o finał

Rozstawiona z numerem drugim Dominika Cibulkova przegrała z Garbine Muguruzą 4:6, 4:6 w ćwierćfinale turnieju WTA w Den Bosch.

19-letnia Garbine Muguruza (WTA 70) w tym sezonie grała w IV rundzie w Indian Wells i w Miami. Na trawie w Den Bosch Hiszpanka, która przeszła kwalifikacje, osiągnęła pierwszy w karierze półfinał w głównym cyklu. Dominika Cibulkova (WTA 18) po raz czwarty z rzędu doszła w holenderskiej imprezie do ćwierćfinału - jedyny półfinał zaliczyła dwa lata temu, gdy pokonała Swietłanę Kuzniecową. Eliminując Słowaczkę Muguruza odniosła czwarte w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 20 - w ubiegłym sezonie w Indian Wells Wiera Zwonariowa (WTA 9), a w 2013 roku w tej samej imprezie Jekaterina Makarowa (WTA 19) oraz w Miami Karolina Woźniacka (WTA 9).

O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Muguruza uzyskała już w pierwszym gemie. W II secie Hiszpanka prowadząc 5:2 oddała dwa gemy, by w końcu przypieczętować awans poprzez utrzymanie podania na sucho. W trwającym 94 minuty spotkaniu zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego zaserwowała dziewięć asów oraz obroniła siedem z ośmiu break pointów. O finał Muguruza zagra z pogromczynią Urszuli Radwańskiej, Belgijką Kirsten Flipkens (WTA 20).

W półfinale jest też inna tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego, Carla Suarez (WTA 19). Zawodniczka z Barcelony pokonała półfinalistkę Wimbledonu 2010 Cwetanę Pironkową (WTA 65) 2:6, 6:4, 6:4. Hiszpanka wróciła z 0:2 w III secie. Zawodniczek nie oszczędził w czwartek deszcz. - Dzisiaj był dla mnie bardzo trudny mecz - powiedziała Suárez. Od początku musiałam mocno walczyć, ponieważ [Pironkowa] jest bardzo dobrą zawodniczką - ostatnio grała jeszcze lepiej. Przerwa deszczowa faktycznie pomogła mi się odprężyć. Starałam się mocno skoncentrować i cieszę się, że ostatecznie udało mi się wygrać. Mecz został przerwany przy prowadzeniu Pironkowej 2:0 w III secie.

O trzeci w sezonie finał (Acapulco, Oeiras) Suárez zmierzy się z Simoną Halep (WTA 45), która wygrała z Łesią Curenko (WTA 78) 6:3, 6:1. - Byłam dzisiaj bardzo zdenerwowana - nie wiem dlaczego - powiedziała Rumunka. Pogoda nie była przyjemna do grania, było bardzo wilgotno. Mecz był ciężki, ale cieszę się, że ponownie zagram w półfinale. Halep wygrała już ósmy mecz z rzędu - w ubiegłym tygodniu w Norymberdze (kort ziemny) wywalczyła swój pierwszy tytuł w głównym cyklu. Surez wygrała z Rumunką cztery z sześciu dotychczasowych meczów, ale na trawie zmierzą się po raz pierwszy.