ATP Hamburg: Federer zwycięski z nową rakietą, Haas stracił seta z kwalifikantem

Testujący nową rakietę Roger Federer wygrał w II rundzie turnieju ATP w Hamburgu z Danielem Brandsem w trzech setach. Awans wywalczył także drugi z najwyżej rozstawionych tenisistów, Tommy Haas.

Marcin Motyka

Roger Federer pierwszy raz od 2008 roku zawitał do Hamburga. Szwajcar decyzję o występie w German Tennis Championships podjął po całkowicie nieudanym Wimbledonie, gdzie sensacyjnie przegrał już w II rundzie z Serhijem Stachowskim. Maestro w międzynarodowych mistrzostwach Niemiec testuje nowy sprzęt. Postanowił zmienić rakietę firmy Wilson z 90-calową główką, na 98-calową. Pierwszy próba wypadła pomyślnie, choć nie obyło się bez perturbacji.

Bazylejczyk w meczu z obchodzącym 26. urodziny Danielem Brandsem przetrwał ciężkie chwilę, podniósł się po przegranej w słabym stylu pierwszej partii i zwyciężył 3:6, 6:3, 6:2 - Myślę, że taki ciężki mecz na inauguracje to dla mnie dobra sprawa. Oczywiście w takich meczach gra się pod dużą presją, szczególnie wtedy, gdy przegrasz pierwszego seta. Wtedy musisz się maksymalnie zmobilizować i wystrzegać się niewymuszonych błędów w kluczowych momentach. Cieszy mnie fakt, że byłem w stanie wraz z trwaniem pojedynku podnosić poziom swojej gry, to dobrze rokuje przed kolejnymi rundami - skomentował Szwajcar.

Przeciwnikiem Maestro w 1/8 finału będzie Jan Hajek. Czeski kwalifikant, pogromca Łukasza Kubota z I rundy, niespodziewanie pokonał rozstawionego z numerem 15. Łotysza Ernestsa Gulbisa w trzech setach.

Ulubieniec miejscowej publiczności, urodzony w Hamburgu, Tommy Haas rownież przeżywał na korcie trudne momenty. Po przegranym pierwszym secie 1:6, w partii drugiej, słoweński kwalifikant Blaz Kavcic, niespodziewanie wywalczył breaka już w gemie otwarcia i uzyskaną przewagę utrzymał do końca tej odsłony.

W decydującej odsłonie Niemiec jako pierwszy zanotował przełamanie, lecz Kavčič nie zamierzał się poddawać i odrobił stratę. W końcówce większą odpornością psychiczną wykazał się reprezentant gospodarzy, który przy stanie 5:4, przełamał serwis rywala, kończąc cały mecz po godzinie i 46 minutach - Myślę, że mój przeciwnik był nieco zdenerwowany, grając przed tak wielką publicznością, ale gdy na początku drugiego seta uzyskał przełamanie, zaczął grać o wiele lepiej. To był trudny, zacięty mecz do samego końca, ale cieszę się, że wygrałem - powiedział finalista tej imprezy z zeszłego roku.

Haas w III rundzie zagra z Carlosem Berlocqiem. Ubiegłotygodniowy triumfator turnieju w Bastad, obronił dwie piłki meczowe i wygrał 4:6, 6:1, 7:6(6) z Martinem Klizanem ze Słowacji.

Obrońca tytułu, Juan Monaco, bez straty seta poradził sobie z Gaelem Monfilsem. W trwającym 72 minuty spotkaniu Argentyńczyk pokazywał swoją wyższość niemal do pierwszej do ostatniej piłki, jedyne problemy notując w pierwszym secie, w którym Francuz objął prowadzenie 4:1, lecz od tego momentu zanotował serię siedmiu gemów przegranych pod rząd. 29-latek z Tandil o ćwierćfinał zmierzy się z turniejową "dziewiątką", Benoitem Pairem.

Z imprezą odbywającą się na słynnych kortach w dzielnicy Rothenbaum pożegnał się Michaił Jużny. Oznaczony numerem 13. Rosjanin przegrał z Hiszpanem Guillermo Garcią, który w 1/8 finału stanie naprzeciw rodaka, Nicolása Almagro.

Trzeci przegrany mecz z rzędu zanotował Tommy Robredo. Doświadczony tenisista z miejscowości Hostarlic po raz trzeci w karierze (drugi raz w Hamburgu) przegrał z Federico Delbonisem. W najlepszej szesnastce wystąpi Fabio Fognini. Włoski mistrz zmagań w Stuttgarcie oddał tylko cztery gemy Albertowi Ramosowi i teraz zagra z Marcelem Granollersem, który pokonał rodaka Fogniniego, Andreasa Seppiego.

German Tennis Championships, Hamburg (Niemcy)